Advertisement

Medley Global Advisors Gelişen Ülkeler Kıdemli Analisti Nigel Rendell, Bloomberg HT'deki Akıllı Para programında Açıl Sezen'in sorularını cevapladı. Analist, TL varlıklarının seyri, TCMB'nin hamleleri ve Dolar/TL hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Önümüzdeki aylarda belirsizliklerin daha fazla artacağını söyleyen Rendell, S-400 ve İstanbul seçimleri gibi belirsizlikler çözülene kadar TL varlıklarında en kötünün geride kalmayacağını belirtti. Ayrıca, son birkaç gündür yaşanan geçici duraksamanın da çok uzun sürmeyeceğini de vurguladı.

TCMB’nin yaptığı hamleleri değerlendiren Rendell, Merkez Bankası’nın önceliğinin ilk olarak işleri istikrarda tutmak olduğunu söyledi.  Analist, “Para biriminde zayıflık olduğu zaman ortodoks olmayan önlemlere dönülebilir. Geçen ayda 2 kere yaptıkları gibi bazı işlemleri durdurabilirler. Ancak yapmak istedikleri şey TL’yi istikrarda tutmak ama bunu resmi olmayan bir şekilde faiz oranlarını da arttırarak yapıyorlar.  İstanbul seçimleri sona erene kadar bu şekilde devam edeceklerini söyleyebiliriz” dedi.

Enflasyon ve Dolar/TL tahminini de paylaşan Rendell, “En iyi şey para birimi için adil değerin nerede olduğuna bakmak gerekli… TL’nin adil değerin çok ötesinde olduğunu düşünmüyorum.  Ancak enflasyonun neredeyse yüzde 20’lerde olduğunu düşünürsek, Türkiye’nin rekabetçi kalması için para biriminin değer kaybetmesi gerekiyor. Kabaca, enflasyon TCMB’nin beklediği gibi yılı yüzde 14-15 ile bitirebilir. TL adil değeri yakalayabilmek için dolar karşısında 7’ye gitmesi gerekebilir. Önümüzdeki 6 ayda bu seviyeye gidebileceğini söyleyebilirim” dedi.