Advertisement

Meksika Merkez Bankası enflasyonun yavaşlamasından 5 yıl sonra, ekonomisindeki durgunluk ve ABD’nin faizleri indirmesiyle faizleri indirimine gitti. Faiz indiriminin ardından Peso zayıfladı, ancak daha sonra kayıplarını geri alarak artıya geçti.

Merkez Bankası Başkanı Alejandro Diaz de Leon ve çalışma arkadaşları gösterge faizi çeyrek puan düşürerek yüzde 8'e indirdi. Karar bire karşı 4 oyla alındı. Bloomberg'in anketine katılan 31 ekonomistin 14'ünün tahmini doğru çıkarken, bir analist yarım puanlık bir indirim öngördü.

Yatırımcılar da, Banka'nın beş üyesinin Haziran toplantısında bölünmüşlük göstermesinden dolayı ne yönde karar alınacağı konusunda farklı düşüncelerdeydi. İki üye güvercin bir tutum alırken, çoğunluk yüksek çekirdek enflasyon ve aşırı belirsiz küresel ortamdan dolayı endişelerini dile getirmişti. Ardından, Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, sıkı sıkıya bağlı olduğu müdahale etmeme tutumunu bir kenara bırakmış ve Bloomberg'e yaptığı açıklamada, faiz indirimi görmek istediğini söylemişti.

Barclays'ın Latin Amerika baş ekonomisti Marco Ovideo, "Sadece sözlü yönlendirme yapacaklarını düşünmüştüm ama faiz indirdiler ve diğer bir indirim için kapıyı açık bıraktılar," dedi ve "Bu nedenle benim için en iyi tahmin Fed'i takip edecekleri şeklinde" değerlendirmesinde bulundu. Ovideo, Meksika Merkez Bankası'nın faizi değiştirmeyeceği tahmininde bulunmuştu.

Kapat