Advertisement

Meksika, ABD Başkanı Donald Trump'ın araya girmesi sonrasında Perşembe günkü kördüğümün çözülmesinin ardından OPEC+ ile petrol arz kısıntısı konusunda anlaştığını belirtti. Ancak Suudi Arabistan'ın teklifi kabul edip etmediği belirsizliğini koruyor.

Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez, Cuma sabahı gerçekleştirilen basın toplantısında, Trump ile üretim kısıntısı seviyesiyle ilgili olarak anlaşmaya vardıklarını ifade etti. Meksika Devlet Başkanı, kısıntı konusunda anlaştıkları seviyenin OPEC+'ın Perşembe günü teklif ettiği günlük 400 bin varilden daha kabul edilebilir olduğunu belirtti.

Ayrıca Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, Moskova'da basın mensuplarına yaptığı açıklamada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in OPEC+ anlaşmasına tamamen uyulmasını gözden geçirdiğini ve "oldukça pozitif" karşıladığını ifade etti. Ancak OPEC delegeleri Meksika Devlet Başkanı'nın bahsettiği anlaşma şartlarından haberdar olmadıklarını dile getirdi.

Meksika ile OPEC+ arasındaki fikir ayrılığının gerçekten çözüme kavuşması durumunda koronavirüsten olumsuz etkilenen petrol piyasasını canlandırma yolunda gösterilmiş tarihi bir çabanın kapısını aralayabilir. OPEC+'in anlaşmaya varması, Riyad ile Moskova arasındaki fiyat savaşını da sona erdirebilir. Petrol fiyatları talebin koronavirüs nedeniyle sert düşmesi ve iki büyük üretici arasındaki pazar payı kavgasından dolayı neredeyse yirmi yılın düşüğüne gerilemişti. 

Lopez Obrador, Meksika'nın petrol üretimini önemli ölçüde düşürme teklifini reddetmesine ilişkin, "İlk bize 400 bin, sonra 350 bin dediler. Ancak Meksika günlük sadece 100 bin varil düşürebilir. Trump, sunacakları katkıya ek olarak 250 bin ile bize yardım edeceklerini cömert bir şekilde ifade etti. Ona teşekkür ettim." dedi.