Advertisement
HABERLER ABONE OL

Almanya Başbakanı Angela Merkel, ABD Başkanı Joe Biden'ın aşı patentinden feragat etme taklifini olumsuz karşıladı ve karşı olduğunu açıkladı.

Alman hükümeti tarafından yapılan açıklamada ABD'nin planının aşı üretimi için ciddi komplikasyonlar yaratacağı belirtildi.

Biden yönetimi Kovid-19 aşıları için fikri mülkiyet korumasından feragat etmeyi desteklediğini duyurmuş, konuyla ilgili olarak ABD Ticaret Temsilcisi Katherine Tai de yaptığı yazılı açıklamada.“Bu küresel bir sağlık krizi ve Kovid-19 salgınının olağanüstü koşulları olağanüstü önlemler gerektiriyor. Yönetim fikri mülkiyet korumasına güçlü bir şekilde inanıyor, ancak bu salgını sona erdirme sürecinde Kovid-19 aşıları için bu korumalardan feragat etmeyi destekliyor. Amerikan halkı için aşı tedariğimiz güvence altına alındıkça, yönetim, aşı üretimini ve dağıtımını genişletmek için özel sektör ve tüm olası ortaklarla çalışarak çabalarını artırmaya devam edecek. Ayrıca bu aşıları üretmek için gereken hammaddelerin artırılması için çalışacak ”demişti.

Dünya Sağlık Örgütü genel müdürü Tedros Adhanom Ghebreyesus de ABD’nin kararını, pandemiyi sona erdirme mücadelesinde anıtsal bir an olarak nitelemişti.

Avrupa Birliği, ise ABD’nin Kovid-19 aşısının patent haklarının kaldırılması talebini tartışmaya hazır olduğunu söyledi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, konuyla ilgili “AB kriz ile ilgili hehangi bir teklifi etkin ve pragmatik bir biçimde tartışmaya hazır. Bundan dolayı ABD’nin kovid aşıları için patent haklarının kaldırılmasını talebini bu hedefe ulaşmak için tartışmaya hazırız” dedi.