Advertisement

Piyasalar bu haftaki Merkez Bankası kararına odaklandı..Sene başında enflasyonda gerileme olacağı öngörüsüyle Haziran'da faiz indirimi olacağı beklentisi gündeme gelmişti. Nisan ayı toplantısında Merkez Bankası para politikası metninden 'ihtiyaç duyulması halinde ilave sıkılaştırma yapılabilir' ifadesinin çıkartılması da Haziran'da faiz indirimi olacağı beklentilerini kuvvetlendirmişti. Ancak Bloomberg HT'ye konuşan çoğu uzman enflasyon, TL ve bir takım belirsizlikler nedeniyle bankanın bu toplantıyı pas geçmesinin uygun olacağını ifade ediyor.

Merkez'in bu haftaki toplantısı İstanbul seçimleri öncesi son toplantı olması açısından da kritik.

Bloomberg'in 19 kurumla yaptığı ankete göre QNB Finansbank 50 baz puan faiz indirimi beklerken diğer kurumlar politika faizinin değişmeyerek % 24'te kalmasını bekliyor."GELECEK TOPLANTILARDA OLABİLİR"

Özyeğin Üniversitesi Öğretim Görevlisi Gizem Öztok Altınsaç Bloomberg HT'ye yaptığı değerlendirmede faizde değişiklik beklemediğini belirterek "metinde enflasyona dair bir miktar yumuşak söylem olabilir, enflasyon düşünülenden daha iyi gerçekleşti. TL de sakinlemiş durumda, görece güvercin metin olabilir..Seçim öncesinde nasıl bir 2 hafta geçireceğimizi bilmiyoruz, hem de TL'yi rahatsız edecek risk almaya gerek yok. Haziran enflasyonunu da görelim, enflasyonda %20'nin altına geldik. 18'lerin altına inebilecek miyiz görelim, ilerleyen vadedeki toplantılarda faiz indirimi olabilir" diye konuştu.

"ORTAM UYGUNLAŞIYOR"

Ata Yatırım Direktörü Cem Tözge bu toplantıda faizler sabit tutulsa bile Merkez Bankası'nın temmuz toplantısına atıfta bulunabileceğini, çünkü faiz indirimi için ortamın uygunlaştığını belirtti.

"ENFLASYON DÜŞÜŞÜ YETERLİ DEĞİL"

TEB Yatırım/BNP Paribas Araştırma Müdürü Övünç Gürsoy Fed'den olası bir faiz indiriminin Merkez Bankası'nın elini güçlendireceğini belirterek "ancak enflasyonun baz etkisinden düşüyor olması bence faiz indirimi yapmak için yeterli değil. Bunu göz önüne alacaklardır. Ben yıl sonuna kadar 300 baz puan kadar indirim olacağını düşünüyorum ama seçim sonrası tabloyu ve S400 konusunu görmek lazım, bunlar kısa vadede en önemli riskler.." yorumunu yaptı.  

FAİZ İNDİRİMİ BEKLEYEN DE VAR

Turkey Macro View Consulting Yönetici Direktörü İnanç Sözer faiz indirimi beklediğini ifade etti.

Bloomberg HT'ye konuşan Sözer "Fed'in tonunun yumuşayacağı sinyali, cuma günü tarım dışı istihdam verisi sonrası faizlerin gerileyebileceğine dair fiyatlamayla Merkez Bankası'nın tutumu değişmiş olabilir.

Ben kayda değer faiz indirimi göreceğimizi düşünüyorum. Bu indirimin ne boyutta olacağı önemli olacak, bu bir faiz indirim döngüsünün başlangıcı mıdır bu da takip edilecek." şeklinde yorum yaptı.

Merkez Bankası'nın faiz toplantısı Çarşamba günü gerçekleşecek.

Anketimize katılın