Advertisement
HABERLER ABONE OL

Bilkent Üniversitesi İktisat Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Hakan Kara, "Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın Döviz alım ihalelerine başlayacağını düşünüyorum" dedi.

Bloomberg HT'ye konuşan Kara, “Olumlu hava yakalanırsa gerçekten de rezerv biriktirmek adına bir ortam oluşacaktır." ifadelerini kullandı.

Kara konuyla ilgili şu değerlendirmeleri yaptı:

Tahminleri değil 3-4 yıllık hedefleri revize etmek, oturup uzun vadeli enflasyon hedefini tartışarak masaya döküp bir plan oluşturmak çok önemli olur. Faizleri makul bir seviyeye getirmişken yani enflasyon ile mücadelede samimiyeti gösteren bir seviyeye getirmişken 2008 yılında yaptığımız gibi hedef revizyonu ile güven tazelemesi çok faydalı olacaktır.

2009 yıllarında ilk defa enflasyon hedeflerine ulaşılmıştı. Bunu yapabilmek için gerekli kurumsal ve teknik kapasite Merkez Bankası'nda mevcut. Bu tür şeyler yapılırsa olumlu bir hava oluşacaktır ve sermaye girişimi başlayacaktır. Dezenflasyon sürecine ilişkin ikna edici bir çerçeve ortaya konursa rezerv biriktirmeye ortam sağlayacaktır.

Merkez Bankası'nın rezerv biriktirmesi ile bir taşla üç kuş vurulacaktır. Döviz alımları piyasaya TL likiditesi veriyor. TL likiditesi verdiğiniz zaman sistemin fonlama açığı düşüyor. Şu anda sistemin fonlama açığı çok yüksek. Bunun bir kısmı swaplarla karşılanıyor.

İkincisi döviz alım ihaleleri rezerv yeterliliği konusundaki kaygıları da azaltacaktır. Merkez Bankası’nın rezervlerini net biriktirebilmesi için buna ilişkin çoklu yol haritası ifade edebilmesi kesinlikle CDS’lerimiz üzerinde düşürücü etki yapacaktır.

Üçüncü olarak enflasyonla mücadele ederken genellikle döviz kuru üzerinde değerlenme baskısı olur. Kurda sert bir değerlenme de oynaklık yaratan bir şey. Çok tercih edilen bir şey değil. Dolayısıyla Merkez Bankası’nın bu sebeplerden dolayı döviz alım ihalelerine başlayacağını düşünüyorum.