Advertisement

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Boeing Co’nun yaşadığı sorunların ABD’nin 2020 yılı GSYH’sinin  yarım puan düşmesine yol açabileceğini, fakat büyümenin hala %2.5 civarı gelmesini beklediğini söyledi.

Fox News Channel’ın “Sunday Morning Futures” programında konuşan Mnuchin, büyüme görünümünü, ABD-Çin anlaşmasının ilk aşamasının imzalanması planını ve İran’a karşı yeni yaptırımları konuşurken, “Başkan’ın ekonomik programı yavaş yavaş ortaya çıkıyor” dedi.

Mnuchin’in değerlendirmesi büyümenin yavaşlamasını bekleyen ekonomistlere kıyasla daha olumluydu. Ekonomistlere göreyse 2017’de Cumhuriyetçilerin uyguladıkları vergi indirimleri ve hükümet harcamalarıyla canlanan ekonomi bu ivmeyi yavaş yavaş kaybediyor.

Bloomberg News tarafından bu ay yapılan bir ankete göre, ekonomistler  2019’da büyümeyi % 2.3 olarak beklerken, bu yıl için tahminlerini düşürerek %1.8'e çektiler. Önümüzdeki 12 ay içerisinde bir resesyonun gerçekleşmesi olasılığını ise % 30 olarak görüyorlar.

Boeing’in 737 Max tipi yolcu uçağıysa 2018 ve 2019’daki büyük can kayıplarına yol açan kazalardan sonra hala küresel uçuş yasağına tabi. Kazalar uçak üreticisinin piyasada 50 milyar dolar değer kaybetmesine neden olurken, kızağa çekilen uçakların tekrar operasyonlara katılıp katılamayacağı bilinmiyor.