Advertisement

Morgan Stanley CEO'su James Gorman, finans piyasalarının ticaret savaşına ilişkin endişelerden dolayı kırılgan olduğunu ancak ekonominin güçlü durumu ve ABD-Çin ticaret görüşmelerinin tekrar başlama olasılığından dolayı sert bir satış dalgası olasılığının düşük olduğunu söyledi.

Pekin'de Bloomberg Television'dan Tom Mackenzie'ye değerlendirmelerde bulunan Gorman, "Olasılığa dayalı risk, hisse senedi piyasalarının yukarı hareketten ziyade aşağı yöne daha fazla eğilim gösterdiği şeklinde," dedi ve "Büyüklük çok fazla değil. Bir çöküş beklediğimizi düşünmüyorum" şeklinde görüş bildirdi.

Gorman, ABD Hazine tahvilleri getiri eğrisinin terse dönmüş kısmının, bu bölümün son 50 yılda resesyonların bir öncü göstergesi olduğu düşünüldüğünde endişe verici olduğunu söyledi, ancak yüzde 3.6 seviyesindeki işsizlik ve ılımlı enflasyon ile birlikte ABD'nin temel göstergelerinin sağlam olduğunu ve herhangi bir resesyonun "sığ ve kısa" olacağını sözlerine ekledi. Gorman ayrıca, Fed'in bu yıl faiz indirimine gitmesinin kendisini şaşırtacağını da belirtti.

Gorman, "Hisse senetleri konusunda insanları herhangi bir yön konusunda cesaretlendirmeyeceğim. Çok fazla belirsizlik var. Perakende yatırımcılar için bu noktada akıllı olmaya çalışmanın kazandıracağı bir şey yok" dedi.

Gorman, ABD'nin Çin'den ithal ettiği tüm mallara yüzde 25 ek tarife uygulayacağına ilişkin riskin büyük kısmının piyasalarda fiyatlandığını söyledi ve piyasa psikolojisinin kırılgan olduğunu ve ABD-Çin ticaret görüşmelerinin tekrar başlaması durumunda piyasadaki havanın hızlı bir şekilde değişebileceğini söyledi.

Gorman, yıl sonuna dek, ABD'nin 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizinin tekrar yüzde 2.5-3 aralığına dönmesini beklediğini ve bu durumun insanları "görmekte olduğumuz kısa vadeli bir korku" sonucuna varmaya yönelteceğini belirtti. Gorman ayrıca, kaldıraçlı kredilerin önemli bir risk olmadığını söyleyerek kredi piyasalarına ilişkin endişelerin fazla önemli olmadığını işaret etti. Gorman, "Öğrenci kredilerinde daha büyük bir balon var" dedi.