Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Güney Afrika Randı, Türk Lirası ve Brezilya Reali geçen ayın en kötü performans gösteren gelişen piyasa paraları arasında yer alıyor olabilir ancak Morgan Stanley umudunu kaybetmiş değil.

Bankanın volatilite ve kendine özgü risk primlerine dayanarak al/sat sinyalleri üreten VIRP modeli, EM varlıklarındaki rallinin yükselen jeopolitik riskler ve ABD – Çin ticaret anlaşmazlığı endişeleriyle hız kesmesine karşın bu paralarda hala uzun pozisyonunu koruyor.

New York'ta bulunan Morgan Stanley kantitatif stratejisti Andres Jaime, bir müşteri notunda “EM rallisinde son dönemdeki duraklamaya karşın model, önemli merkez bankalarının güvercinliği ve ticaret savaşında daha fazla ilerleme kaydedileceği beklentileriyle varlık sınıfında pozitif olmayı sürdürüyor. EM risk primlerinin azaldığını ve EM'lerde ikinci ralliyi tetiklemek için daha zayıf doların gerektiğini kabul ediyoruz.” dedi.

Jaime'in notuna göre Morgan Stanley'nin modeli Kolombiya Pesosu, Malezya Ringgiti, Endonezya Rupisi ve Thai Bahtı'nda kısa pozisyonu işaret ederken yuanda sat sinyali üretmeye yakın. Bununla birlikte Jaime, sinyallerin kurallı işlem stratejisindense yatırım kararları için girdi olarak kullanılması gerektiğinin altını çiziyor.

Bloomberg News