Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, depremde 6 binin üstünde, Şanlıurfa'da da 114 vatandaşın hayatını kaybettiğini belirtti. Nebati, "Şanlıurfa'da 2 bin 495 vatandaşımız taburcu edilmiş, 114 kişi acil serviste beklemekte, 231 kişi servis yatışta ve 79 vatandaşımız yoğun bakımdadır." açıklamasını yaptı.

Depremden etkilenen bölgelerde yaşanılan sorunların hafifletilmesine yönelik birçok tedbir adıklarını, önümüzdeki süreçte de almaya devam edeceklerini kaydeden Nebati, "Deprem sonrasında bölgede yaşayan ve ödeme güçlüğü çeken vatandaşlarımızın talepleri halinde bankalar nezdindeki borçlarının ertelenmesine ve kredi kartı taksit sürelerinin artırılmasına yönelik kararlar aldık.

Şu an önceliğimiz canların kurtarılmasıdır. Diğer taraftan, deprem olur olmaz, Ankara’daki Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) Olağanüstü Yönetim Merkezi derhal devreye girmiş, ihbarları almaya başlamıştır. Bu çerçevede depremin üzerinden 24 saat geçmeden ilk tazminat ödemesi yapılmıştır." dedi.

Deprem bölgesinde 31 Temmuz 2023 tarihine kadar mücbir sebep hali ilan ettiklerini belirten Nebati şunları söyledi; "Mükelleflerin 6 Şubat 2023 ila 31 Temmuz 2023 tarihleri arasında yerine getirmeleri gereken vergisel yükümlülükleri deprem tarihi itibarıyla erteledik.

Mücbir sebep süresince, verilmesi gereken vergi beyanname ve bildirimlerinin verilme sürelerini 15 Ağustos 2023 günü sonuna kadar, bu beyanname ve bildirimler üzerine tahakkuk eden vergilerin ödenme sürelerini de 31 Ağustos 2023 tarihine kadar uzattık.

Halen uygulaması devam eden 7256 ve 7326 sayılı Yapılandırma Kanunları kapsamında Mart, Mayıs ve Temmuz 2023 aylarında ödenmesi gereken taksitlerin ödeme sürelerinin; Ağustos, Ekim ve Aralık 2023 tarihlerine uzatılması hususunda gerekli hazırlıkları yapmaktayız.

Bütün bunların yanı sıra; vatandaşlarımızın AFAD’ın başlattığı yardım kampanyalarına makbuz karşılığı yapacağı ayni ve nakdî bağışların tamamının vergiden indirilmesini sağlıyoruz.

Bölgede yaşayan vatandaşlarımıza yönelik desteklerimizi artıracağız ve kredilerde ilave kolaylıklar getireceğiz."