Advertisement
SEKTÖR HABERLERİ ABONE OL

Japon oyun şirketi Nintendo’nun el konsolu Switch’e özel olarak 18 Kasım’da çıkan yeni oyunları Pokemon Scarlet ve Pokemon Violet, ilk 3 gün içinde toplamda 10 milyon adet sattı. Şirketten yapılan açıklamada bu sayının bir rekor olduğu belirtildi. Oyunların satış fiyatının 60 dolar olması, 600 milyon dolar gelir elde edildiği anlamına geliyor.

Japonya’nın Kyoto şehrinde yer alan şirket, tatil döneminin öncesinde büyük oyunlar çıkarmaya devam ediyor. İki ay önce çıkan Splatoon 3 de Japonya içerisinde satış rekoru kırmıştı.

Kovid-19 kapanmaları sırasında oyun sektöründe hızlı bir büyüme görülürken, kapanmaların sona ermesi Nintendo, Sony ve Microsoft gibi oyun devlerini olumsuz etkiledi.

Oyun sektöründe danışmanlık hizmeti veren Kantan Games’in CEO’su Serkan Toto, “Nintendo, sektör için zorlu geçen 2022 yılında iki büyük oyun çıkararak nadir bir başarı elde etti” dedi.

Şirketin yeni büyük oyununun Mayıs’ta çıkması beklenen Legend of Zelda: Tears of the Kingdom olacağı düşünülüyor.

Şirketin hisse değeri Japon yenine göre yılın başından beri yüzde 11 artış kaydederken, Japonya’nın Nikkei 225 endeksine karşı da başarı gösterdi.

Diğer oyun devleri de tatil dönemine güçlü bir şekilde giriş yapıyor. Sony’den yapılan açıklamaya göre, şirketin yeni oyunu God of War Ragnarok, ilk haftasında 5,1 milyon adet satarak şirketin kendine ait bir stüdyonun geliştirdiği oyunlar arasında en başarılı çıkışı yapan oyun oldu.