Advertisement

Nomura Çin'e vergi tarifelerinin artmasının, son aylarda zaten yavaşlama emareleri gösteren ABD büyümesine muhtemelen zarar vereceği konusunda uyardı.

Nomura Baş Ekonomisti Lewis Alexander ticaret savaşlarının ABD için net etkisinin negatif olduğunu dile getirdi.

ABD ile Çin arasındaki ticaret gerilimi bu ay başında Başkan Trump'ın 200 milyar dolarlık Çin malına uygulanan % 10'luk vergi oranını % 25'e yükseltmesiyle yeniden artmıştı. Çin'den de bu karara misilleme gelmiş ve 60 milyar dolar değerindeki ABD ürünlerine  gümrük vergisi getirmişti.
 
Alexander CNBC'ye ABD hükümeti tarafından toplanan gümrük vergilerinin Çinlilerden çok ABD şirketleri ve tüketici tarafından ödendiğine dair kanıtlar olduğunu belirterek "Artan gümrük vergilerinin nette ABD büyümesine nötrden ziyade negatif etkisi olacak" yorumunu yaptı.

ABD - Çin ticaret savaşlarının ABD ekonomisinin yavaşladığı bir döneme denk geldiğini ifade eden uzman büyümeyi ve Fed'in kararlarını gelecek aylarda ticaret gelişmelerinin, iş dünyası güveni ve yatırımların bundan nasıl etkileneceği konusunun belirleyeceğini ifade etti.

"Fed beklemede kalacak"

Alexander ABD ekonomisindeki görünümün faiz indirimini henüz meşrulaştırmadığını, Çin mallarına % 25'lik vergi tarifesinin gelecek 12 ayda çekirdek enflasyonu 0.5 yüzde puan yükseltebileceğini öngördü.