Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Fed'in bu hafta koronavirüsün ekonomik etkileri nedeniyle faiz indirimi yapmasının ardından diğer merkez bankalarından da beklentiler arttı.

Fed Salı günü sürpriz adım atarak faizleri 50 baz puan indirmişti. Trader'lar bankanın 17 - 18 Mart toplantısında da faiz indirimi fiyatlıyor. Ancak bazı ekonomist ve stratejistler faiz indirimi gibi para politikası araçlarının küresel ekonomiyi virüsün etkilerine karşı korumayacağı görüşünde.  

Nomuara analistleri paylaştıkları bir notta "Finansal piyasalarda ne zaman önemli bir küresel ekonomik çöküş olsa merkez bankalarının agresif biçimde faiz indirerek kurtarıcı olacağı fikri yerleşmiş. Piyasalar koronavirüs nedeniyle de aynı politikayı bekliyor. Ancak bu kez durum farklı" ifadelerini kullandı.

Analistler şu anki ekonomik zayıflamanın finansal nedenlerden kaynaklanmadığını, bu nedenle virüse karşı en iyi yanıtın güvenli sağlık politikaları oluşturmak olduğunu bildirdi.

MUFG Union Bank Kıdemli Ekonomisti Chris Rupkey de faiz oranlarının zaten düşük olduğunu ve daha fazla indirimin şirketleri harcamaya teşvik etmek için efektif olmayacağını söyledi.

Rupkey Fed'in beklemesi gerektiğini belirterek "Bekleyip gerçekten resesyonda mıyız görmeli. Onlara tavsiyem bir daha faiz indirmemeleri yönünde, bu büyük bir hata olur" diye konuştu.

MALİ POLİTİKA VURGUSU

Bazı ekonomistler kamu harcamaları gibi mali önlemlerin virüsün ekonomik etkileriyle mücadelede daha etkili olacağını düşünüyor.

Economist Intelligence Unit'te Kıdemli Ekonomist olan Simon Baptist sektörleri ve şirketleri hedef alan önlemler açıklayan Singapur ve Hong Kong örneğini verdi. Uzman, turizm gibi çeşitli sektörlere sağlanacak sübvansiyonların fark yaratacağını söyledi.

Tüm bu beklentilere rağmen Fed'in aldığı karar sonrası Avrupa Merkez Bankası ve Japon Merkez Bankası gibi büyük bankaların daha fazla faiz indirimi için açık kapı bıraktığı görülüyor.