Advertisement

Nomura, küresel ekonominin 2022 yılının sonlarına dek karşı karşıya kaldığı daha büyük riskin, maliyet kaynaklı fiyat baskılarının halen zayıf olan iç talebi olumsuz etkilemesi ve daha sıkı maliye ve para politikalarının bir engel haline gelmesi ile birlikte, stagflasyon değil durgunluk olduğunu kaydetti.

Aralarında Rob Subbaraman’ın bulunduğu Nomura ekonomistleri, 2022 görünüm raporunda, ülkelerin büyük kısmında “maliyet yönlü enflasyonun baskın” olduğunu ve kâr marjlarını baskılayan bu kötü enflasyon çeşidinin reel hane halkı gelirini azalttığını ve talebin zayıf olduğu dönemde, kendi kendini düzeltme eğilimi gösterdiğini belirtti.

Nomura ekonomistleri, ekonomilerin büyük kısmının, Euro Bölgesi, İngiltere, Japonya ve Çin dahil, süregelen pandemiden tam olarak toparlanamadıklarına ve bu ekonomilerin kırılgan özel taleplerinin onları büyümedeki aksaklıklara daha duyarlı hale getirdiğine dikkat çekti.

"ABD ekonomisi daha iyi pozisyon aldı"

Raporda, büyümedeki yavaşlamanın, yüksek enflasyondan dolayı kârlarda ve hane halkı gelirinde meydana gelen erimeden, ekonomik belirsizlik ortamında artan tasarruflardan ve maliye politikasının önemli bir engel haline dönüşmesinden kaynaklandığı belirtildi.

Nomura ekonomistleri, ABD ekonomisinin, ülkenin “tam güçlü talebe” toparlanması ve buna bağlı olarak maliyet kaynaklı enflasyonu absorbe edebilecek daha büyük bir tampona sahip olmasından dolayı diğer ekonomilerden ayrıldığını kaydettiler.

Nomura’ya göre, ABD, para ve maliye politikalarının sıkılaştırılması ile birlikte, hedef enflasyon ve trend büyümeyi kapsayan 2022’deki koşullar için daha iyi pozisyon almış durumda.

Bitcoin, yıl sonuna yaklaşırken yıl ortalamasına yakın bir seyir izliyor. 2021’e 28 bin dolar civarında başlayan kripto para Kasım’da 69 bin dolara ulaşarak tüm zamanların zirvesini gördükten sonra kademeli bir şekilde gerilemişti.

Bitcoin’in 2021 ortalaması 10 aralık cuma sabah 47 bin 272 dolar seviyesinde bulunurken, kripto para aynı saatlerde 48 bin 300 dolar civarında işlem görüyor.

En büyük piyasa değerine sahip olan Bitcoin teknik olarak da geçen hafta 100 günlük hareketli ortalamasını aşağı yönlü kırdıktan sonra 46 bin 566 dolar olan 200 günlük hareketli ortalamasına yakın bir seyir izliyor.

Bitcoin yatırımcıları ise kripto paralar için döngünün tamamlanıp tamamlanmadığını yakından takip ediyor.

Oanda Kıdemli Piyasa Analisti Edward Moya ise Bitcoin için uzun dönem boğa senaryosunun hala devam ettiğini fakat kısa vadede tüm göstergelerin ayı piyasasına işaret ettiğini belirtti. “Bitcoin’in güçlenen doların üstesinden gelmesi lazım” diyen Moya, Omikron’un riskli varlıklar üzerinde yarattığı risklerin de yükselişi baskıladığını söyledi.

Peru Merkez Bankası, enflasyonun hedef üst sınırına ulaşması ve ekonominin hızlı bir şekilde büyümesiyle faiz oranlarını art arda beşinci ayda da artırma kararı aldı. Politika faizini yüzde 2,5’e çıkaran banka, böylece salgın sonrasında uygulanan bütün faiz indirimlerini geri almış oldu.

Latin Amerika’daki diğer bankalar da enflasyon baskısı ve ekonomik toparlanmanın devam etmesiyle faiz artırımlarını sürdürüyor. Brezilya bu hafta 150 baz puanlık bir faiz artırımı gerçekleştirirken daha fazla artırımın yolda olduğunun mesajını verdi.

Brezilya Merkez Bankası'nın politika yapıcıları Mart ayından bu yana borçlanma faizini 725 baz puan artırarak büyük ekonomiler arasında en fazla artırım yapan ülke oldu.

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, para politikasında önemli ölçüde sıkılaşmanın devam etmesinin uygun görüldüğü belirtti. Merkez Bankası, enflasyon projeksiyonlarındaki artış ve uzun vadede piyasaya yönelik artan risklere yönelik öngörüsünün de altını çizdi.