Advertisement

Norveç'in 1 trilyon dolar büyüklüğündeki ülke refah fonu, geçen yıl hisse senetlerine gelen satış dalgasının etkisi ile azalmasının ardından, bu yılın ilk çeyreğinde 84 milyar dolar arttı.

Fon söz konusu dönemde yüzde 9.1 ya da 738 milyar kron (84 milyar dolar) yükseldi.

Fonda bulunan hisse senetleri yüzde 12.2, tahviller yüzde 2.9 ve gayrımenkuller yüzde 1.7 getiri sağladı.

Fonun yüzde 69.2'sini hisse senetleri, yüzde 28'inin tahviller ve yüzde 2.8'ini gayrımenkuller oluşturuyor.

Norveç Refah Fonu'nun CEO'su Yngve Slyngstad, "Bu, Fon'un kron bazındaki en iyi çeyrek dönem getirisi," dedi ve "Büyük hisse senedi yatırımcılarından biri olarak, küresel hisse senedi piyasalarındaki gelişmelere paralel olarak, Fon'un piyasa değerindeki büyük çaplı dalgalanmalara hazır olmalıyız" dedi.

Oslo merkezli ve küresel hisse senetlerinin ortalama yüzde 1.4'ünü tutan Fon, ilk çeyrekte, küresel hisse senedi piyasalarındaki ralliden faydalandı. Geçen yılın sonunda, fazla likiditesini de kullanarak hisse senetlerindeki varlıklarını 30 milyar dolar artırdı ve bu varlıkları yüzde 70 sınırına yaklaştırdı.

Çeyrek dönem sonunda en büyük hisse senedi varlıkları Apple Inc. ve Microsoft Corp. hisselerindeydi. Fon'un teknoloji hisseleri yüzde 17.6 yükseldi ve buna en büyük katkı Apple'dan geldi. En fazla kaybettirenler arasında ise, para aklama suçlamalarının baskısı altındaki Swedbank AB hisseleri yer aldı.

Tahvil varlıklarında en büyük payı ABD Hazine tahvilleri alırken, bunu Japonya ve Almanya devlet tahvilleri izledi.

2018'de zorlu bir yıl geçirdikten sonra, Fon yeni yıla iyi bir başlangıç yaptı ve yüzde 3 reel getiri hedefini yakaladı. Bu hedef 2017 yılında, rekor düşük faizler ve negatif tahvil faizi yıllarının ardından, yüzde 4 seviyesinden düşürüldü. Ham petrol fiyatlarındaki güçlü düşüş de 2016 yılında hükümeti Fon'dan para çekmeye yöneltti, ancak bu durum şimdi sona erdi.

İlk çeyrekte, hükümet Fon'a 8 milyar kron yatırdı.