Advertisement

Küresel petrol piyasaları koronavirüs krizinden çıktığı zaman şaşırtıcı bir değişiklik olabilir: OPEC petrolüne daha fazla bağımlılık.

OPEC ve grup ile birlikte hareket eden üreticiler, pandemiden oldukça olumsuz etkilenen ham petrol fiyatlarını desteklemek için milyonlarca varillik üretim kısıntısına giderek şimdilik pazar payından feragat ediyorlar.

ABD'de giderek artan kaya petrolü üretiminden kaynaklı fazlayı dengelemek için daha şimdiden geride kalan üç yılı satış hacmini kısarak geçirdiler. Pandemiden önce tahminciler grubun gelecek yıllarda daha fazla kısıntıya gitmesi gerekeceğini öngörüyorlardı.

Ancak mevcut kargaşa OPEC'e başka bir şans tanıyabilir. Petrol fiyatlarındaki çöküşün tüm dünyada arz yönlü yeni yatırımları boğmasıyla birlikte bazı analistler grubun bulunduğu kötü durumdan yeniden yükseleceğimi düşünüyor.

Goldman Sachs Group Inc. enerji sektörü araştırma birimi yöneticisi Michele Della Vigna, "Pazar payı bakış açısından OPEC gelecek yılların net bir şekilde galibi. Sektörün geri kalanındaki zayıf yatırımlar eninde sonunda onların lehine olacak." dedi.