Advertisement

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank yerli üretimi desteklemek amacıyla, Türkiye'de üretim yapan otomotiv markaları ile işbirliğine giderek taşıt kredisini aylık %1.40'lı seviyelerden yerli üretim taşıtlar için %0.49-0.69 aralığına çekti. Anlaşmaları firmalar arasında binek araçlarda Fiat, Honda, Hyundai, Renault Mais yer alırken; ticari araçlarda Fiat, Ford, Isuzu, Karsan ve Temsa bulunuyor.  

Haberin ardından otomotiv hisseleri güne yükselişle başladı. Açılışta TOFAŞ hisseleri %5,29, Ford Otosan hisseleri %1,51 prim yaptı. Anadolu Isuzu hisseleri % 2'ye yakın, Karsan hisseleri %3'ün üzerinde primli seyrediyor.

"ORTA VADELİ ETKİLERİ OLABİLİR"

Gedik Yatırım Yatırım Danışmanlığı Müdürü Üzeyir Doğan Bloomberg HT'ye yaptığı değerlendirmede kampanyanın otomotiv sektörü için olumlu olduğunu belirterek "Kampanyada yerli üretim şartı var. Binek otomobilde Borsada işlem gören hisseler içerisinde Fiat bundan faydalanabilir ama ticari tarafta Ford, Isuzu ve Karsan tarafında etkilerini göreceğiz.

Aslında otomotiv sektöründe kampanya beklentileri vardı. Sektördeki şirketlerin de fiyatlar bazında uygulayabileceği kampanyalar satışları hareketlendirebilir. 3. çeyrek zayıf geçmişti, 4. çeyrek bu kampanyayla iyi bir başlangıç olabilir." diye konuştu.

Otomotiv sektörünün kampanya beklentileriyle yılın son çeyreğini olumlu geçirebileceğini belirten Doğan "Bu kampanya da sektöre destek olacaktır. Etkileri bugünle sınırlı kalmayabilir, orta vadeli etkiler olabilir. Yılın son çeyreğinde otomobil satışlarına ciddi hareketlilik getirebilir" ifadelerini kullandı.

"OLUMLU ETKİSİ SINIRLI KALABİLİR"

İş Yatırım da yolladığı notta haberin otomotiv şirketleri için olumlu olduğunu belirterek "Piyasa faizleri ile açıklanan faizler arasındaki maliyetin bankalar ve şirketler arasında nasıl paylaşılacağı konusu henüz açık olmadığı için olumlu etkisi sınırlı kalabilir" değerlendirmesini yaptı.