Advertisement

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Turgay Mersin ÖTV düzenlemesinin acil bir şekilde yapılması gerektiğini çünkü fiyat artışı ile araçların yüzde 90’ının yüzde 80’lik dilime girdiğini söyledi.

Bloomberg HT’ye konuk olan OYDER Başkanı, ÖTV düzenlemesi ile araç fiyatlarında düşüş olacağının da altını çizdi. Mersin ayrıca, araç teslim sürelerinde 2022 altıncı ayından önce bir rahatlama beklemediklerini belirtti.

Mersin’in konuşmasında öne çıkanlar detaylar şöyle:

Acil bir ÖTV düzenlemesi gerekiyor. Geçen hafta Hazine ve Maliye Bakanlığı ile görüştüm, düzenlemenin ihtiyaç olduğunu söyledim. Hazırlıkların yapıldığını söylediler. Kurda yaşanan artış ile araçların yüzde 90’ı yüzde 80'lik dilime girdi. Dolayısıyla 60-70 bin olan araçların fiyatları yükseldi. Enflasyonu da tetikliyor. Aldığım intibaa, yılbaşından önce bir düzenleme gelecek gibi gözükmüyor.

ÖTV düzenlemesi ile birlikte B ve C segmenti araçlarda 40 ile 60 bin arası fiyatlarının geri gelme olasılığı yüksek. Ama araç olmadığı için düzenlemenin ne getireceğini açıkçası bakanlık da kestiremiyor.

Araç fiyatlarındaki artışın tek sebebi kur değil. Arz ve talep dengesinden dolayı da zam oldu.

Ortalama teslim süreleri modeline göre 3,5,6 ay olarak değişiyor. Şubat ayında bir rahatlama olacak diye bir söylenti var. OYDER olarak bizim tahminimiz 2022 6. aydan önce rahatlaması mümkün değil gibi gözüküyor. Şubat ayındaki rahatlamayı iyimserlik olarak görüyorum talep azalırsa bir rahatlama olabilir.