Advertisement
HABERLER ABONE OL

Özel eğitim kurumlarından uygulanacak zam oranının belirlenmesinde kural değişti.

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kuruları Yönetmeliği'nde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Millî Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinin 53 üncü maddesinin birinci fıkrasında yer alan “bir önceki yılın ortalama (Y.İ-ÜFE+TÜFE)/2 oranına en fazla yüzde 5 oranında artış yapılarak belirlenir” ibaresi “yapılacak artış oranı, yıl sonu TÜFE oranı dikkate alınarak Bakanlıkça belirlenen oranı aşmayacak şekilde tespit edilir” şeklinde değiştirildi.

Bu yıl için normal koşullarda yüzde 85 civarında olması gereken özel okul fiyat artışı, Milli Eğitim Bakanı tarafından yüzde 65 olarak açıklandı.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, özel okul temsilleriyle bir araya gelmişti. Toplantının ardından açıklama yapan Bakan Özer, bu sene bir değişikliğe gittiklerini belirtti.

Sektör temsilcileri memnun kalmadı

Özel okullara yapılacak maksimum yüzde 65’lik zam hakkında değerlendirmede bulunan sektör temsilcileri bu kararın özel okulları finansal açıdan zorluğa sokacağını belirterek karardan memnun olmadıklarını söylediler.

Bloomberg HT yayınına katılan Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği (TÖDER) Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Kalko açıklanan maksimum yüzde 65’lik oranın yetersiz olduğunu belirterek görüşlerini, "Son bir yılda Türkiye’de sadece yüzde 65 artan hiçbir şey yok. Özellikle asgari ücretle alakalı 13 ayda yüzde 200 artmış bir çalışan maliyeti ile karşı karşıyayız. Enerji maliyetleri yüzde 300 zam gördü. Biz geçen sene yüzde 36 zam kararına uymak zorunda bırakıldık. Bu sene ise maksimum yüzde 65 olarak açıklandı. Bizim en büyük gider kalemimiz olan öğretmen ücretleri. Asgari ücret son bir yılda yüzde 100 geçen seneden bu yana yüzde 200 artmışken bizim yüzde 65 ile sınırlandırılmamız bütçeleri açıkça etkiledi” sözleriyle özetledi.