Advertisement

BLOOMBERG HT ARAŞTIRMA

Son olarak İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın dev bir Omikron vaka dalgası ile karşı karşıya olduklarını belirtmesiyle piyasalarca gerçekleşmesi an meselesi olarak düşünülen BOE faiz artırımının ötelendiği düşünülmeye başlandı.

FED, Eylül toplantısında politika faizini beklendiği gibi sabit tutmuş ancak ekonomideki ivmelenmenin hızlanması halinde varlık alımlarının yavaşlatılabileceği sinyalini vermişti. Bu tarihten itibaren FED’in varlık alımlarında azaltıma gideceğine ve faizlerin artırılacağına dair beklentiler öne çıkmaya başlamıştı.

Her ne kadar FED Başkanı Jerome Powell’ın “sabırlı davranılacağı” noktasında yaptığı vurgular ve istihdam ile ekonomik aktiviteye dair dile getirdiği ayrıntılar bulunsa da, küresel çapta tedarik ve arz başta olmak üzere çeşitli nedenlerle hızla yükselen enflasyon merkez bankalarını adım atmaya zorladı.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde ise aynı dönemlerde AMB’nin halen faiz artırımlarından “oldukça uzak” olduğunu ısrarla vurgulamış ve AMB de süregelen para politikası duruşunda değişikliğe gitmemişti.

Eylül başından itibaren enflasyonist baskılar ve FED’in varlık alımlarına ilişkin değişikliğe gideceği beklentisi ile birçok merkez bankası faiz artırımları ile sıkılaşmaya yönelirken, BOJ için politika faizlerinde bir değişikliğe gidilmesi gündeme gelmedi ancak karar metinlerinde gelişmelere ilişkin ifadeler dikkatle takip edildi.

Gelinen noktada FED, yükselen küresel enflasyona dair ilk nitelemesi olan “geçici” ifadesinden vazgeçmiş durumda ve son toplantısında açıkladığı üzere 2022 yılının ortalarında varlık alımlarını sona erdirecek. Öte yandan Dolar’ın da küresel olarak güçlendiği bir tema izleniyor.

BOJ ve AMB bekleyişini sürdürürken, BOE ise Omikron ile görülen etkiler nedeniyle zorunlu olarak varlık alımları ve faiz konusundaki hamlelerini beklemeye almış görünüyor.

14-15 Aralık’ta gerçekleşecek FED toplantısından bir faiz artırımı beklenmiyor ancak varlık alımlarındaki azaltım adımlarının bu ay da sürmesi bekleniyor. FED yetkilileri arasında varlık alımlarının Haziran 2022’den önce de bitirilebileceğine dair söylemler öne çıkarken, birçok ülkeye benzer olarak ABD’de son yılların en yüksek enflasyon oranlarına erişilmesi sonrası FED’den “beklenenden önce” faiz artırımı sinyali gelebileceği ihtimali de gündemde ağırlık kazanıyor.

Özetle; Türkiye’de Eylül’den itibaren faiz indirimlerinin gerçekleştiği küresel zeminde büyük merkez bankalarının pandemi sürecinde öne çıkan parasal genişlemelerinin sonuna geliniyor. Büyük merkez bankalarının zamanlamalarında yol ayrımı görünse de 2022’de hangi merkez bankasının kaç faiz artırımı yapacağına dair tartışmalar gözlemleniyor.

Bitcoin 10 Kasım’da tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştıktan art arda 5 haftadır düşüş kaydederek 200 günlük hareketli ortalamasının sınırında bulunuyor. Pazartesi günü yüzde 8,4’e yakın değer kaybıyla 45 bin 773’e gerileyen kripto para, son iki ayın en düşük seviyelerine yakın bir seyir izliyor.

Bloomberg Galaxy Kripto Para Endeksi yüzde 7,4 değer kaybederken Solana, Cardano ve Polkadot gibi DeFi tokenlar daha da fazla düşüş kaydetti. Ethereum 3 bin 700 dolara kadaar gerilerken Litecoin 146 dolar civarında bulunuyor.

Kripto paralarda iki hafta önce yaşanan düşüşten sonra Bitcoin ve diğer koinler kayıplarının bir kısmını telafi ederken birçok DeFi tokeni yeniden yükselememişti. Aave, Balancer, Compound, Sushi, Synthetix, Uniswap gibi tokenlerin performansını ölçen DeFi Pulse Endeksi yüzde 24 düşüş kaydetmişti.

DeFi endeks fonu yöneten Index Coop’un İş geliştirme Müdürü Simon Judd ise DeFi’lara çok kısıtlı bir grubun ilgi gösterdiğini ve düşük performansın sebebinin de bu olduğunu belirtti. Birçok DeFi Tokenin düşük likiditeye sahip olduğunu belirten Judd, “Ufak bir satış baskısı bile büyük bir etki yaratabiliyor” dedi.

Altın, yatırımcıların Fed toplantısına odaklanmasıyla son iki gündür dar bir fiyat aralığında dalgalı bir seyir izliyor. Gram altın ise pazartesi günü 837 TL’ye kadar tırmandıktan sonra dolar/TL’deki gerilemeyle yeniden 800 TL’nin altına geriledi.

Altın yatırımcıları Fed’in 14-15 Aralık’ta Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısına odaklandı. Fed Başkanı Jerome Powell halihazırda daha hızlı bir varlık alımı azaltımına hazır olduğunu belirtmiş ve enflasyonun artık geçici olduğunu düşünmediklerini vurgulamıştı.

Fed’in toplantıda 2022 yılı için erken faiz artırımlarına ilişkin bir iletişimde bulunabileceği düşünülüyor. Faizlerin yükselmesi de faizsiz bir varlık olan altın üzerinde baskı oluşturarak altın fiyatlarının düşmesine neden olabilir.

Oanda Kıdemli Piyasa Analisti Edward Moya, “Yatırımcılar Fed’in gelecek yıl faizleri ne kadar artıracağına dair net bir fikir sahibi olana kadar kadar altın dar bir fiyat aralığında işlem görmeye devam edecek” dedi.

Ons altın fiyatı

Geçen haftaya 1.783 dolar civarında başlayan ons altın, hafta boyunca dar bir fiyat aralığında seyrettikten sonra cuma günü açıklanan enflasyon verisi öncesinde 1.770 dolara kadar gerilmişti. Enflasyon verisiyle beraber toparlanan güvenli liman, haftayı 1.782 dolar ile kapatmıştı. Ons altın, salı günü 1.785 dolar seviyesine işlem görüyor.

Gram altın fiyatı

Gram altın, geçen haftaya 785 TL civarında başladıktan sonra salı günü 773 TL’ye kadar gerilemişti. Çarşamba gününden itibaren dolar/TL ve küresel altın fiyatlarındaki seyirle kademeli olarak yükselen gram altın, haftaya 796 TL civarında başladıktan sonra dolar/TL'deki yükselişle 800 TL'yi geçerek 837 TL’ye kadar ulaşmıştı.

Dolar/TL’nin 14,75 seviyesine kadar tırmanması gram altındaki bu yükselişi etkilerken, dolar kurunun Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın müdahalesi sonrasında 14’ün altına çekilmesiyle gram altın da yeniden 800 TL’nin altına geriledi.