Advertisement

Çin Merkez Bankası (PBOC) koronavirüs pandemisinden kaynaklı beklenmedik ekonomik zorluklarla mücadelede daha güçlü politikalar başvuracağını belirtti. Ancak alınacak önlemler konusunda daha fazla detay verilmedi.

PBOC'nin Pazar günü yayınlanan çeyreklik para politikası raporunda merkez bankasının virüsün etkisini dengelemek için daha güçlü politikalar ile dengelemek için çalışacağını, ekonomik büyüme ve istihdama daha fazla dikkat ederken çoklu politika hedefini dengeleyeceği belirtildi.

Banka ihtiyatlı para politikasının daha esnek ve uygun olacağını ve likiditeyi makul seviyelerde tutacağını tekrarladı.

Çinli politika yapıcıların açıklamaları, zayıf iç talep ve çöken küresel ekonomi de dikkate alındığında, bankanın öngörülmemiş ekonomik daralma ve ikinci çeyrekte küçülme ihtimaline yönelik endişelerini yansıtıyor.

PBOC'nin bankalara yönelik likidite arzını artırması ve daha fazla kredi verebilmeleri için sermaye tamponlarına ilişkin kuralları gevşetmesine rağmen teşvikin ölçeği diğer büyük ekonomilere kıyasla sınırlı kaldı.

Pekin'de Citic Securities Co. tahvil araştırma biriminin yöneticisi Ming Ming, notunda "Para politikası güçlenecek ve reel ekonominin üretim, tüketim ve iç talepte toparlanma da dahil olmak üzere gelişmesine yardımcı olmaya odaklanacak. Bunun temposu enflasyon ve kura göre ölçülecek." dedi.

Ayrıca Çin hükümeti bu hafta Nisan ayına ilişkin makro ekonomik verileri yayınlamaya hazırlanıyor. İstihdam artışı ve ekonomik büyümede istikrarı korumanın yanında PBOC'nin enflasyon ve fiyat istikrarını yönetme görevi de bulunuyor.