Advertisement

Çin Merkez Bankası'ndan (PBOC) kıdemli bir yetkilinin açıklamasına göre, Çin'in önerdiği yeni dijital para, Facebook'un piyasaya sürmeye hazırlandığı "Libra"sı ile benzerlikler taşıyacak ve WeChat ve Alipay gibi başlıca ödeme platformlarında kullanılabilecek.

PBOC ödeme departmanı yardımcı direktörü Mu Changchun, dijital paraların ticari uygulamaları gelişirken, bu paranın geliştirilmesinin ülkenin parasal egemenliğini koruyacağını söyledi.

Mu'nun bu hafta yayınlanan bir konuşma metninde "Elektronik ödeme yöntemleri bu kadar gelişmişken merkez bankası neden böyle bir dijital para çıkarıyor? Parasal egemenliğimizi ve yasal para birimi statümüzü korumak için. Kötü günler için ileriye dönük plan yapmamız lazım." ifadesi yer aldı.

Mu, çıkarılacak jetonların merkez bankası tarafından çıkarılan banknotlar kadar güvenilir olduğunu ve internet bağlantısı olmadan bile kullanılabileceğini belirtti.

PBOC, itibari paraların piyasada dolaşım maliyetini azaltmak ve politika yapıcıların para arzı üzerindeki kontrolünü güçlendirmek için 2014 yılında dijital para çıkarma amacıyla araştırma grubu kurdu. Forbes'a göre dijital para 11 Kasım itibariyle hazır olabilir.

Reuters