Advertisement

ABD temsilciler Meclisi Sözcüsü Nancy Pelosi ve Hazine Bakanı Steven Mnuchin, ABD ekonomisi için pandemi destek paketinin çıkarılmasına yönelik müzakerelere Salı günü devam edecek. Pandeminin ekonomiye açtığı hasarı gidermeye yönelik bu mali teşvik paketinin Kasım'daki başkanlık seçimleri öncesi hazır olup olmayacağı henüz kesin değil.

Pelosi ve Mnuchin, teşvik paketinin onaylanması konusunda Ağustos ayı başından bu yana ilk karşılıklı görüşmeleri canlandırmak için son bir haftalık dönemde düzenli olarak telefon görüşmesi yaptı. Her iki taraf da görüşmelerde ilerleme sağlandığını kaydederken, Demokratların 2.2 trilyon dolarlık teklifi ile Beyaz Saray tarafından desteklenen 1.6 trilyon dolar büyüklüğündeki mali paket arasındaki kaydadeğer fark sürüyor.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kovid-19 tedavisi için bulunduğu hastanede her iki tarafa da mali teşvik konusunda anlaşmaya varmaları için çağrıda bulunmasına karşın, Kongre'nin 3 Kasım'daki başkanlık seçimleri öncesi bu taslağı hazırlayıp onaylaması için sadece dört haftası var. Öte yandan Mnuchin tarafından kaleme alınan ve Beyaz Saray tarafından desteklenen bir anlaşmanın Cumhuriyetçi ağıtlıklı Senato'dan onay alıp almayacağı kesin değil.

Pelosi ve Mnuchin, Pelosi'nin sözcüsü Drew Hamill'e göre, Pazartesi günü harcama miktarınını belirleme ve yazılı teklifleri birbirlerine verme konusunda bir saat süren bir telefon görüşmesi yaptı. Hamill, görüşmelere Salı günü de devam edileceğini kaydetti.

Daha sonra basın mensuplarının anlaşmaya bu hafta varılı varılamayacağına ilişkin soruları üzerine Pelosi, bunun Cumhuriyetçilere bağlı olduğunu söyledi.

Pelosi, "Virüsü yenmeyi, kahramanlarımızı onurlandırmayı ve Amerikan halkının ceplerine para koymayı gerçekten isteyip istemediklerine bağlı" dedi.

Her iki tarat önümüzdeki günlerde anlaşmanın ana hatları konusunda anlaşmaya varsalar bile, Kongre'nin yasa taslağını yazması, verilen aradan geri dönmesi, Senato gecikmelerinin üstesinden gelmesi ve taslağı onaylaması muhtemelen iki hafta alacak.