Advertisement

Petrol fiyatları, son 18 yılın en düşük seviyesini görmesinin ardından, yatırımcıların dikkatlerini koronavirüs pandemisinin etkilerinden ziyade tüm dünyada politika yapıcıların ekonomilerini güçlendirmeye yönelik çabalarına çevirmeleri ile birlikte sıçrama yaptı.

Vadeli petrol kontratları New York'ta, dünkü yüzde 24'lük sert düşüşün ardından yüzde 18 kadar sıçradı. Petrol, çöken talep ve sel gibi gelen arz'dan kaynaklanan çifte şoktan darbe gördü, ancak diğer piyasalarla birlikte, teşvik tedbirlerinden bir miktar destek alıyor.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) acil tahvil alım programını uygulamaya koyarken, ABD Senatosu salgına yönelik ikinci büyük yasayı onayladı. Beyaz Saray danışmanı Larry Kudlow, hükümetin şirket kurtarmaların bir parçası olarak hisse senedi pozisyonları alabileceğini belirtti.

Virüs salgının küresel bazda yayılması, Avrupa'daki vaka sayısının Çin'dekini aşması ile birlikte hız kazanıyor. İtalya'da virüsten hayatını kaybedenlerin sayısı 3,000'e yaklaşırken, İngiltere tüm okulların kapatılması dahil insanların hareketlerini kısıtlamaya yönelik önlemlerini artırdı.

Sydney'de Australia & New Zealand Banking Group Ltd. analisti Daniel Hynes, "Piyasada şimdilerde, katılımcıların koronavirüsün ekonomik etkilerini ve bunun petrol talebi için ne anlama geldiğini değerlendirmeye çalışmaları ile birlikte aşırı volatilite var," dedi ve "Talebe yönelik darbeye ilişkin yüksek seviyede belirsizlik, piyasaların bu seviyeleri test etmeye devam edeceği ve üreticilerden bazı reaksiyonları davet edeceği anlamına geliyor" değerlendirmesinde bulundu.

Dünyanın en büyük petrol üretici ülkelerinin üretim ve ihracatlarını artırmaya yönelik adım atmaları ile birlikte, ABD'de Cumhuriyetçi Senatör Kevin Cramer, ABD Başkanı Donald Trump'a, talebin bu denli zayıf olduğu bir ortamda "enerji piyasalalarını bozan" hareketlerinden dolayı Rusya, Suudi Arabistan ve diğer OPEC ülkelerinden petrol ithalatını yasaklaması çağrısında bulundu. Suudi Arabistan, devlete ait Saudi Aramco'ya üretimi önümüzdeki aylarda rekor seviye olan günlük 12.3 milyon varil seviyesinde tutma talimatı verdi.

Cuma günü vadesi dolacak Nisan vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, Çarşamba günü 20.37 dolar ile Şubat 2002'den bu yana en düşük seviyesinden kapanmasının ardından 2.41 dolar yükselerek Singapur saati ile 13:45'te varil başına 22.78 dolara tırmandı.

Mayıs vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, Çarşamba günü Mayıs 2003'ten beri en düşük seviyesinden kapatmasının ardından yüzde 3.8 yükselerek varil başına 25.82 dolara tırmandı.