Advertisement

Petrol fiyatları, ABD'de özel sektör verilerine göre ham petrol stoklarının azalması ve ABD ve Çin arasındaki kısmi ticaret anlaşmasına ilişkin iyimserliğin güçlenmesinin etkisi ile yükselişini üçüncü güne taşıdı.

Vadeli petrol kontratları New York'ta yüzde 0.7 kadar yükseldi ve Noel arasının ardından yeniden başlayan işlemlerle birlikte kazançlarını sürdürdü. Fiyatlar Aralık ayında yüzde 11'in üzerinde yükseldi ve yaklaşık bir yılın en büyük aylık kazancını gerçekleştirmeye yöneldi. ABD'de özel sektörün fonladığı Amerikan Petrol Enstitüsü'nün (API) verilerine göre, ham petrol stokları geçen hafta 7.9 milyon varil düştü. Çarşamba günü açıklanan Çin verileri, ABD'de soya fasulyesi ithalatının yaklaşık 2 yılın en yüksek seviyesine çıktığını gösterirken, ABD Başkanı Donald Trump iki ülke arasındaki ticaret anlaşmasının "tamam" olduğunu kaydetti.

Ham petrol fiyatları, dünyanın en büyük iki ekonomisi ABD ve Çin'in ticaret konusunda anlaşmaya varmasının etkisi ile bu yıl şimdiye dek yüzde 35 yükseldi. Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) ve ortakları da üretim kısıntılarını artırma konusunda anlaşmaya varırken, ABD'de petrol üretim artış hızı yavaşladı ve daha düşük bir seviyede istikrar kazandı.

AxiTrader Ltd. baş Asya stratejisti Stephen Innes, "Petrol fiyatları, ABD-Çin ticaret anlaşması, OPEC + koalisyonunun üretim kısıntıları ve ABD'ye yavaşlayan kaya petrol üretim faaliyetlerinin birlikte desteği ile yıl sonu gücünü göstermeye devam ediyor," dedi ve "Tüm bu faktörler petrol için gelecek yılın başında, birkaç ay öncesine göre düşünülenden daha güçlü bir performansı işaret ediyor" değerlendirmesinde bulundu.

Şubat vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 43 sent kadar yükseldikten sonra Singapur saati ile 11:05'te 24 sent yukarıda varil başına 61.35 dolar seviyesinde seyrediyordu. Piyasalar Çarşamba günü Noel dolayısıyla kapalıydı.

Şubat vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında 24 sent değer kazanarak varil başına 67.44 dolara tırmandı. Kontrat Salı günü 81 sent yükselişle 67.20 dolardan kapandı ve bu ay şimdiye dek yüzde 8 civarında yükseldi.