Advertisement

Petrol fiyatları, ABD'de özel sektör verilerine göre ham petrol stoklarında beklenmedik bir artış olması ve buna bağlı olarak arz fazlasına ilişkin endişelerin artması ile birlikte varil başına 38 dolara doğru geriledi.

Vadeli petrol kontratları New York'ta yüzde 1.9 düştü ve önceki seanstaki kazancının neredeyse tümünü geri verdi. ABD'de özel sektörün fonladığı Amerikan Petrol Enstitüsü (API) verilerine göre, ülkede ham petrol stokları geçen hafta 8.42 miyon varil arttı. Eğer bu veri, Çarşamba günü açıklanacak resmi verilerce de doğrulanırsa, ABD'de stoklar Nisan sonundan bu yana en büyük artışını gerçekleştirmiş olacak. Yatırımcılar, silahlı güçlerin Libya'nın en büyük petrol sahasında üretimi tekrar durdurduğu haberini fazla dikkate almadı.

Petrol, üretim kısıntılarının arz fazlasını gidermesi ve koronavirüs kısıtlamalarının gevşetilmesinin tüketimi artırmasının etkisi ile, Nisan ayında fiyatların sıfır seviyesinin altına inmesine neden olan koronavirüs kaynaklı talep çöküşü sonrası halen toparlanıyor. ABD'nin bazı kesimlerinde ekonomiler tekrar açılmaya başlarken, yükselen petrol fiyatları bazı üreticileri tekrar petrol pompalamaya teşvik edebilir ve buna bağlı olarak küresel petrol bolluğu daha da artabilir.

Çarşamba günü açıklanacak olan resmi stok verilerinin yanında, yatırımcıların dikkatleri Çarşamba akşamı sona erecek Fed toplantısına çevrilecek. ABD merkez bankası bu toplantıyı muhtemelen, daha da genişlemeye gitmeden, farklı kredilendirme planları konusunda bilgi vermek için kullanacak.

Oanda'nın Asya Pasifik kıdemli piyasa analisti Jeffrey Halley, API tarafından açıklanan stok artışını devasa olarak niteleyerek, "Fed toplantısının tamamlanmasına kadar petrol konsolidasyon sürecinde gibi görünüyor," dedi ve "Piyasalar dünyanın tüketim cephesinde tekrar normale dönmeye başlamasına bakıyor, ancak daha önce oldukları yere geri dönmeyecekler. Bu kesin" şeklinde değerlendirmede bulundu.

Temmuz vadeli Batı Teksas petrolü (WTI) 74 sebt düşerek Singapur saati ile 12:06'da varil başına 38.20 dolara indi. Ağustos vadeli Brent petrol, ICE Futures Europe piyasasında, önceki seansta yüzde 0.9 yükseldikten sonra yüzde 1.5 kayıpla varil başına 40.55 dolara geriledi.