Advertisement

Petrol fiyatları, özel sektör verilerine göre ABD'de ham petrol stoklarının keskin bir şekilde yükselmesi ve buna bağlı olarak talep azalırken arzın artmaya devam ettiğine ilişkin endişelerin güçlenmesi ile birlikte düştü.

Vadeli petrol kontratları New York'ta, Çarşamba günü yüzde 1 yukarıda kapandıktan sonra yüzde 1.1 kadar düştü. Sektörün fonladığı Amerikan Petrol Enstitüsü'nün (API) verilerine göre, ABD'de ham petrol stokları geçen hafta 10.5 milyon varil arttı. Enerji Enformasyon İdaresi'nin (EIA) Perşembe günü açıklayacağı resmi veriler de bu artışı teyit ederse, stoklar Şubat 2017'den bu yana en büyük artışını gerçekleştirmiş olacak.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Çarşamba günü, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu'nun (OPEC), akaryakıt talep büyümesinin ABD, Brezilya ve Kuzey Denizi'nden gelen yeni arz dalgası ortamında daha da yavaşlayacak olması ile birlikte, gelecek yıl fiyatları korumakta "ciddi bir zorlukla" karşı karşıya kalacağı uyarısında bulundu. ABD-Çin arasındaki sınırlı ticaret anlaşmasına ilişkin ilerleme olumlu bir gelişme, ancak mevcut tarife artışlarından geri adım atılmazsa, küresel ekonomik büyüme üzerinde muhtemelen fazla etkili olmayacak.

ANZ Banking Group Ltd. emtia analistleri Daniel Hynes ve Soni Kumari, hazırladıkları notta, "ABD-Çin ticaret anlaşmazlığı konusundaki en iyi durum senaryosu, bir ateşkes ve tarifelerde artık artış olmaması olacak," dedi ve "Öte yandan Orta Doğu'da daha da arz aksaklıkları olma ihtimali yüksek" değerlendirmesinde bulundu.

Kasım vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 55 sent ya da yüzde 1 düşerek Londra saati ile 07:24'te varil başına 52.81 dolara indi. Kontrat Çarşamba günü 55 sent yükseldi ve son üç günün ilk yükselişini gerçekleştirdi.

Aralık vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 54 sent ya da yüzde 0.9 düşerek varil başına 58.88 dolara geriledi. Küresel gösterge Brent petrolü, aynı vadeli WTI'a kıyasla 5.94 dolar primli işlem gördü.