Advertisement
ENERJİ ABONE OL

Petrol fiyatları, ABD ve Avrupa’da artan koronavirüs vakaları, ABD mali teşvik paketine dair azalan umutlar ve Libya’da düzenli olarak artan petrol üretimiyle birlikte, kayıplarını ikinci gününde de sürdürdü.

Vadeli kontratlar New York piyasasında Cuma günü yüzde 1.9 düştükten sonra varil başına 39 dolara doğru geriledi. ABD iki gün art arda rekor koronavirüs vakası raporlarken, İtalya kısmi bir karantinaya geri döndü ve İspanya ulusal bir karantina ilan etti.

Demokratlar ve Cumhuriyetçiler, CNN’e verdikleri röportajlarda birbirlerini hedef noktasını ötelemekle suçladılar.

Kötüleşen talep görünümüne ek olarak Libya’nın petrol üretimini iki katına çıkarması da petrol fiyatları üzerindeki baskıyı artırıyor. Ras Lanuf ve Es Sider limanlarındaki mücbir sebebin kaldırılmasıyla birlikte ülkedeki ulusal petrol şirketi üretimin dört hafta içerisinde 1 milyon varili geçebileceğini belirtiyor.

Australia & New Zealand Banking Group kıdemli emtia stratejisti Daniel Hynes, “Talep ve artan koronavirüs vakaları son haftalarda piyasanın dikkatini çekmişti.” dedi ve “Arz tarafındaki sorunlar, Libya’nın gelecek birkaç ay içerisinde üretimi ciddi derecede artıracağını belirtmesiyle, tekrardan güç kazanmaya başladı. Böylece OPEC+’ın mücadele etmesi gereken yeni bir sorun var.” diye ekledi.

Aralık vadeli Batı Teksas Petrolü (WTI), Nymex piyasasında, Singapur saatiyle 12:05’te yüzde 1.8 düşerek varil başına 39.14 dolara geriledi. Kontrat Cuma günü iki haftanın en düşüğü olan 39.85 seviyesinden kapatarak, geçen hafta yüzde 2.5 değer kaybetmişti.

Aralık vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında, geçen hafta yüzde 2.7 değer kaybettikten sonra yüzde 1.7 değer kaybederek varil başına 41.05 dolar seviyesine geldi.