Advertisement

Petrol fiyatları Londra'da, yatırımcıların dikkatlerini artan koronavirüs vaka sayısına karşılık sıkılaşan ham petrol arzına ve güçlü çıkan ABD ekonomik verilerine çevirmesi ile birlikte varil başına 43 dolar civarına sıkıştı.

Libya'nın petrol ihracatının bu ay hükümete muhalif güçlerin ihracat limanlarını bloke etmesi sonucu azalması ve bunun da OPEC + koalisyonunun arz kısıntılarına ek oluşturması beklenirken, geçen hafta açıklanan veriler ABD'de işgücü piyasasının Haziran ayında sıçrama yaptığını gösterdi. Ancak ABD'de artan koronavirüs vaka sayısı küresel enfeksiyon sayısının 11.3 milyonun üzerine çıkmasına dest6ek oldu ve bu durum toparlanmanın yolundan çıkabileceği endişelerini artırdı.

Brent petrol, OPEC + koalisyonunun arz bolluğunu gidermek için üretim kısıntısına gitmesi ile birlikte Nisan ayından bu yana fiyatını ikiye katlarken, tüm dünyada artan koronavirüs vaka sayısı enerji talebine yönelik endişeleri güçlendirdi ve fiyatların daha da yükselmesinin önüne set çekti. Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak, geçen hafta yaptığı açıklamada, OEPC ve ortaklarının Temmuz ayı sonrası için üretimi kısıp kısmama konusunda henüz karar almadığını söyledi.

CMC Markets Asia Pacific baş piyasa stratejisti Michael McCarthy, "Petrol fiyatları, piyasanın karşı karşıya bulunduğu genel kararsızlığı yansıtıyor. Vadeli kontratlar muhtemelen şimdilik zirve yapmış durumda," dedi ve "Enfeksiyon sayısının küresel bazda artmasından dolayı talebe yönelik endişeler var ve dünyada bazı ülkeler kısıtlamaları tekrar getirmeyi değerlendiriyor" değerlendirmesinde bulundu.

Eylül vadeli Brent petrol, ICE Futures Europe piyasasında, geçen hafta yüzde 4.3 yükseldikten sonra yüzde 0.6 değer kazanarak Singapur saati ile 12:55'te varil başına 43.05 dolara çıktı. Brent petrolde net uzun pozisyon (yükseliş beklentisi ile açılan pozisyon) sayısı 17 haftanın zirvesine çıktı.

Ağustos vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında Perşembe kapanışına göre 18 sent düşerek varil başına 40.47 dolara indi. ABD'nin tatil nedeniyle kapalı olmasından dolayı bu kontratta kapanış olmadı.