Advertisement

Petrol fiyatları, ana pazarlarda talebin kuvvetlendiğine dair işaretlerin bazı ülkelerde artan Kovid-19 vakalarını dengelemesiyle yükseldi.

Vadeli kontratlar, New York piyasasında önceki iki seansta yüzde 3’ten fazla yükselişle varil başına 64 dolar civarında işlem görüyor. ABD petrol ürünleri talebi göstergesi geçen hafta son iki ayın en yüksek seviyesine ulaşırken, distile stoklar Mart başından bu yana en büyük düşüşü kaydetti.

Goldman Sachs’a göre, Avrupa’da aşılamanın artmasıyla birlikte petrol talebi gelecek 6 ayda en büyük sıçramalarından birini gerçekleştirecek ve üçüncü çeyrek itibariyle Brent petrol varil başına 80 dolara kadar tırmanacak.

Kovid-19 salgını devam ediyor ama ekonomik toparlanma ve petrol talebi toparlanması da devam ediyor. Salgının gelecek aylarda kontrol altına alınacağı varsayılırsa, artan seyahat talebi Avrupa ve Kuzey Amerika’da kazançları artıracak. IHS Markit Enerji Danışmanlığı Başkan Yardımcısı Victor Shum

Hindistan, ikinci koronavirüs dalgasından en fazla etkilenen ülkelerden biri olurken, Rystad Energy ülke için talep tahminini azaltarak gelecek ay için günlük 1,4 milyon varil arz fazlası olmasını bekliyor.

Haziran vadeli Batı Teksas Petrolü, Nymex piyasasında, yüzde 0,3 yükselişle varil başına 64,02 dolar civarına yükseldi.

Haziran vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında, çarşamba günü yüzde 1,3 yükseliş kaydettikten sonra yüzde 0,3 daha yükselerek varil başına 67,48 dolar seviyesinde işlem görüyor.