Advertisement

Petrol, Ekim ayındaki aşı gelişmelerinden beri ilk haftalık kaybına doğru ilerliyor.

Vadeli kontratlar New York piyasasında perşembe günü biraz yükselmesine rağmen bu hafta yüzde 2 düşüş yaşayarak varil başına 48 dolar civarından işlem görüyor.

Koronavirüste yeni mutasyonun yaşanması ve vaka sayılarının artmasıyla birlikte İngiltere’de daha fazla bölgede daha sıkı karantina önlemleri uygulanmaya başlandı.

ABD ham petrol stoklarındaki düşüş piyasalarda biraz iyimser bir hava yaratırken petrolün çarşamba günü yüzde 2,3 yükselmesinde rol oynadı. Zayıflayan dolar ile birlikte dolar cinsinden emtianın fiyatı daha cazip hale geldi.

Asıl sorun, OPEC+’ın üretim artırımlarından sonra bunu karşılayabilecek bir talep olmadığında piyasanın tepkisi ne olacak. Zayıf dolar ve ABD stok verisi şu an için petrolü destekliyor. IHS Markit Başkan Yardımcısı Victor Shum

Virüste yaşanan yeni mutasyon ile birlikte piyasa görünümü zayıflarken OPEC+ üyeleri Ocak ayından itibaren günlük 500 bin varil petrol üretmeye hazırlanıyor.

Şubat vadeli Batı Teksas Petrolü (WTI), Nymex piyasasında, Singapur saatiyle 12:08’de yüzde 0,4 yükselerek varil başına 48,30 dolara geldi.

Şubat vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında, çarşamba günü yüzde 2,2 yükseldikten sonra yüzde 0,5 daha yükselerek 51,44 dolara ulaştı.