Advertisement
ENERJİ ABONE OL

Petrol fiyatları, Hindistan’daki salgın durumunun küresel ekonomik toparlanmaya dair iyimser beklentileri baskılamasıyla düştü.

Brent petrol, en aktif kontratın geçen ay yüzde 6’ya yakın yükselmesinden sonra yüzde 0,4 düştü. Hindistan’da Nisan ayında satılan benzin miktarı Ağustos’tan bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Petrol, Kovid-19’a karşı aşı gelişmelerinin ekonomik toparlanmaya dair umutları artırmasıyla 2021 başından beri ralli yapıyordu. Fakat dengesiz bir toparlanma sürecinde bazı ülkelerdeki vaka sayıları azalırken baızlarında artışlar devam ediyor.

Piyasalar için en büyük faktör Hindistan ve oradaki talebin ne kadar azaldığı. Fiyatlar belirli bir aralıkta dalgalı seyredebilir ve 68 doların üzerinde satış baskı oluşmaya başlayabilir. Oversea-Chinese Banking Corp Ekonomisti Howie Lee

OPEC+ ülkeleriyse bu ay üretim kesintilerini azaltarak piyasaya daha fazla petrol arz etmeye hazırlanıyorlar.

Temmuz vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında, yüzde 0,4 düşüşle varil başına 66,51 dolar civarından işlem görüyor.

Haziran vadeli Batı Teksas Petrolü, Nymex piyasasında, yüzde 0,4 düşüşle varil başına 63,33 dolar seviyesinde bulunuyor.