Advertisement

Petrol fiyatları, artan karantina önlemlerinin enerji talebini sekteye uğratacağına dair endişelerle birlikte 9 ayın zirvesinden geriledi.

Vadeli kontratlar ve Asya hisseleri salı günü düştü. New York koronavirüs vakalarındaki artışla birlikte ikinci tümden kapanmaya doğru ilerlerken Londra’da daha sıkı karantina önlemler çarşamba gününden itibaren başlayacak.

Çin’de sanayi üretimi bir önceki yıla göre yüzde 7 yükselirken perakende satışları da arttı. Benzine olan talep artarken Çin geçtiğimiz ay rekor miktarda günlük ham petrol işledi.

Aşı haberlerini takiben enerji talebinin toparlanacağına dair beklentiler petrol fiyatlarını ekim ayının sonundan bu yana yüzde 30 yukarıya taşıdı.

Fakat OPEC ve müttefiklerinin 2021’in ilk çeyreğinde arzı bir miktar artırmaya hazırlanmasıyla yakın vadedeki piyasa görünümü çok parlak gözükmüyor.

Petrol duruma göre geri çekilebilir fakat fiyatlarda aşağı yönlü bir düzeltme olacağını düşünmüyorum. Aşının küresel çapta kullanıma sunulmasının önümüzdeki dönemde destekleyici olacağını düşünüyorum. Vanda Insights Kurucusu Vandana Hari

Ocak vadeli Batı Teksas Petrolü (WTI), Nymex piyasasında, pazartesi günü yüzde 0,9 yükseldikten sonra Singapur saatiyle 12:50’de 32 cent değer kaybederek varil başına 46,67 dolar seviyesine geriledi.

Şubat vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında, pazartesi günü yüzde 0,6 yükseldikten sonra yüzde 0,7 değer kaybederek varil başına 49,94 dolara indi.