Advertisement

Petrol fiyatları, Laura kasırgasının ABD Körfez Sahili'ndeki kilit rafineri tesislerine yaklaşması ve ABD'de özel sektör verilerinin enerji talebinin toparlanmaya başladığını işare etmesi ile 5 ayın zirvesi civarında tutundu.

Ekim vadeli petrol kontratları, New York piyasasında, Salı günü %1.7 yükseldikten sonra yatay seyretti. Ulusal Kasırga Merkezi'ne göre, fırtınanın Çarşamba akşamı ya da Perşembe sabahı Teksas Louisiana kıyılarına varması bekleniyor. Körfez Sahili'ndeki petrol üretiminin %84’ü durduruldu ve günlük 3 milyon varile yakın rafine kapasitesi askıya alındı.

ABD’de özel sektörün fonladığı Amerikan Petrol Enstitüsü'nün (API) verilerine göre, ABD petrol stokları geçen hafta 4.52 milyon varil ve akaryakıt stoklarıysa 6.39 milyon varil düşüş gösterdi. Çarşamba akşamı açıklanacak resmi veriler, özel sektör verilerini doğrularsa, stoklar art arda beşinci hafta da düşmüş olacak.

Laura kasırgasının bazı büyük rafinerileri kullanılmaz hale getirme ve küresel enerji akışına zarar verme ihtimali bulunuyor. Enki Research bünyesinde çalışan bir doğal afet modelleyicisine göre, kasırga, şu anki rotasını takip ederse, ABD’nin rafineri kapasitesinin %10-12 kadarının 6 haftadan uzun bir süreyle kapalı kalmasına yol açabilir.

Avrupa’dan ABD’ye benzin taşıyan tankerlerin sayısı henüz kasırga kıyılara vurmadan artmaya başladı.

Kasırganın küresel petrol fiyatlarında yalnızca kısa dönemli bir etkisinin olacağı düşünülüyor, fakat bu yılın cansız geçen yaz sezonu bitmek üzere ve tüketimdeki toparlanma pandemi nedeniyle hala belirsizliğini koruyor.

Uçak yakıtı geçen senenin rakamlarının çok gerisinde kalırken, kilit role sahip ülkelerdeki benzin talebi geçen yılki tüketim rakamlarının %10-15 düşüğünde sıkıştı.

Mizuho Research Institute ekonomisti Jun Inoue “Kasırganın etkisi kısa sürecektir” dedi ve “Petrol fiyatları stok fazlaları kullanıldığı sürece yükselmeye devam edecektir ama Batı Teksas Petrolünün bu yıl içerisinde varil başına 50 doların üzerine çıkması zor gözüküyor” diye ekledi.

Ekim Vadeli Batı Teksas Petrolü (WTI), Nymex piyasasında, Singapur saatiyle 11:51’de varil başına 43.36 dolar seviyesinde yatay seyretti. Kontrat Salı günü 43,35 dolar ile 5 Mart'tan bu yana en yüksek kapanışını gerçekleştirdi.

Ekim vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında, Salı günü %1.6 yükselişle 5 ayın zirvesinde kapandıktan sonra %0.3 daha artış göstererek varil başına 45.99 dolar seviyesine ulaştı.