Advertisement
ENERJİ ABONE OL

Petrol fiyatları, koronavirüse karşı bir aşı geliştirildiğine dair haberlerle yükseldikten sonra talebe dair endişelerle New York piyasasında yeniden varil başına 40 doların altına indi.

Vadeli kontratlar, Pfizer ve BioNTech’in geliştirdiği aşının büyük oranda işe yaradığını duyurulmasıyla, yüzde 1.6 değer kazanarak Mayıs ayından bu yana en büyük yükselişini gerçekleştirdi.

Aşı etkili olsa bile, onaylanması ve dağıtılması belirli bir zaman alacak. Bu da karantina önlemlerinin ve artan vaka sayılarının kısa dönemli piyasa görünümü üzerinde baskı oluşturması anlamına geliyor.

Diğer araştırmacılar aşının ne kadar işe yaradığının anlaşılması için daha çok veriye ihtiyaçları olduğunu söylerken, JPMorgan küresel talebin önümüzdeki 2021 yılı sonuna kadar virüs öncesi seviyelere dönemeyeceğini öngörüyor.

Petrol piyasaları aynı zamanda Libya’dan gelen üretim artışlarıyla mücadele ediyor.

ING Bank Emtia Strateji Müdürü Warren Patterson, “Aşıyla ilgili pozitif haberler alsak da toparlanmaya daha süre var. Petrol içindeki temel değişkenler, özellikle talep kısa dönemde çok fazla değişiklik göstermez. Önümüzdeki yılın ilk çeyreğine kadar OPEC+’ın üretim kesintilerini devam ettirmesine hala ihtiyacımız var.” dedi.

Aralık vadeli Batı Teksas Petrolü (WTI), Nymex piyasasında, pazartesi günü yüzde 8.5 yükseldikten sonra Singapur saatiyle 12:25’te 63 cent değer kaybederek varil başına 39.66 dolar seviyesine geriledi.

Ocak vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında, bir önceki seansta yüzde 7.5 tırmandıktan sonra yüzde 1.2 düşüş kaydederek varil başına 41.89 dolar seviyesine indi.