Advertisement

Petrol, fiyatları destekleyen arz aksaklıklarının sona ermesiyle birlikte, Asya piyasalarında bir haftayı aşkın sürenin en büyük kaybını yaşadıktan sonra yatay seyretti.

Vadeli kontratlar New York piyasasında Pazartesi günü %2.9 düştükten sonra varil başına 39 dolar civarında işlem gördü. Royal Dutch Shell, BHP Group ve Chevron Delta kasırgasının geçmesinin ardından Meksika Körfezi'ndeki faaliyetlerine yeniden başladıklarını duyururken, Libya’nın en büyük petrol sahasındaki üretimin haftaya tam kapasiteye ulaşması bekleniyor. Tüm bunlarla birlikte, Norveç’teki petrol işçilerinin grevi Cuma günü sona erdi ve buna bağlı olarak petrol üretimi arttı.

Nasdaq 100 Endeksi'nin Nisan ayından bu yana en büyük kazancını elde etmesiyle birlikte, Wall Street’teki teknoloji hisselerinde dün yaşanan güçlü artışlar petrol fiyatlarını da bir miktar destekledi. Ancak Brent petrol Pazartesi günü halen 100 ve 200 günlük hareketli ortalamalarının altında kapandı.

Koronavirüs vakalarının artmasının talep toparlanmasını durdurduğu piyasalarda, diğer bir darbe de petrol arzının artmasından geliyor. İtalya ve Hollanda koronavirüs için yeni önlemler uygulamayı düşünürken, İngiltere vaka sayılarındaki artışla beraber kısıtlamaları sıkılaştırıyor. OPEC ülkeleri ve ortakları ise Ocak’ta petrol üretimini artırıp artırmama konusunda kritik bir yol ayrımında.

Singapur’daki Vanda Insights kurucusu Vandana Hari, “Geçen hafta Meksika Körfezi ve Kuzey Denizi'nde yaşanan arz kesintilerinin geride kalmasıyla, petrol bir kez daha zayıf temel göstergelerin baskısı altında kalıyor” dedi ve “Libya’nın üretime başlaması kademeli olsa ve tekrar kapanmalarla karşılaşabilecek olsa bile yarattığı psikolojik bir baskı var” diye ekledi.

Kasım vadeli Batı Teksas Petrolü (WTI), Nymex piyasasında, Singapur saatiyle 10:10’da %0.1 yükselerek varil başına 39.46 dolar seviyesine ulaştı. Kontrat Pazartesi günü 39.43 dolar ile haftanın en düşüğünde kapanmıştı.

Aralık vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında, bir önceki seansta %2.6 düştükten sonra %0.1 yükselerek varil başına 41.75 dolar seviyesine geldi.