Advertisement

Petrol, ABD stoklarındaki yükseliş ve yatırımcıların küresel talepte eşitsiz bir toparlanma yaşanacağına dair endişeleriyle düştü.

Açıklanan resmi verilere göre, ABD’deki ham petrol stokların son bir ayda ilk defa yükselirken, Batı Teksas Petrolü çarşamba günkü düşüşten sonra yüzde 0,5 daha düşüş kaydetti.

Dünyanın en büyük üçüncü petrol ihrcatçısı Hindistan’da koronavirüs vakalarının artması petrol talebinin azalacağına dair endişeleri de beraberinde getirdi.

Asya ve özellikle Hindistan’da artan vaka sayıları talep ile ilgili endişeleri artırıyor. Makro göstergeler ise hala güçlü. Axi Baş Piyasa Stratejisti Steve Innes

Petrol, aşılama çalışmalarının başlamasıyla beraber bu sene yüzde 25’ten fazla yükselirken, OPEC ülkeleri Mayıs ayından itibaren üretim kesintilerini azaltmaya başlayacak.

Haziran vadeli Batı Teksas Petrolü, Nymex piyasasında, yüzde 0,5 düşüşle varil başına 61,07 dolar civarında işlem görüyor.

Haziran vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında, yüzde 0,4 düşüşle varil başına 65,06 dolar seviyesinde bulunuyor.