Advertisement

Petrol fiyatları, ABD’deki ham petrol stoklarındaki artışın piyasa görünümünü olumsuz etkilemesiyle birlikte üçüncü gününde de düştü.

Vadeli kontratlar, New York piyasasında bu hafta yüzde 6 değer kaybederek varil başına 46 dolara doğru geriledi. Özel sektörün desteklediği Amerikan Petrol Enstitüsünün (API) verilerine göre, ham petrol stokları geçen hafta 2,7 milyon varil arttı.

Eğer özel sektör verileri resmi veriler ile onaylanırsa, bu art arda ikinci haftalık artış olacak.

Donald Trump’ın mali teşvik paketini imzalamayacağıyla ilgili verdiği işaretler de piyasalarında genelinde baskı yarattı.

İngiltere salgının yayılmasını durdurmak için daha sıkı karantina önlemlerine başvurmayı planlarken mutasyona uğramış virüs çoktan ABD, Almanya, Fransa ve İsviçre’ye ulaşmış olabilir.

Gazprom Neft PJSC CEO’su Alexander Dyukov’a göre küresel likit petrol talebi 2022 ortalarına kadar pandemi öncesi seviyelere gelmeyecek.

Yeni virüs mutasyonuna ek olarak, ABD’deki ham petrol stokları da arttı. Büyük ihtimalle çok kasvetli bir ilk çeyrek yaşayacağız ve bu da petrol piyasası üzerinde baskı oluşturacak. Oanda Corp Kıdemli Analisti Ed Moya

Şubat vadeli Batı Teksas Petrolü (WTI), Nymex piyasasında Singapur saatiyle 11:26’da yüzde 1,5 değer kaybederek varil başına 46,34 dolara geriledi.

Şubat vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında, bir önceki seansta yüzde 1,6 düştükten sonra yüzde 1,4 daha değer kaybederek varil başına 49,48 dolara geldi.