Advertisement

Petrol fiyatları, ABD'de resmi rakamlara göre ham petrol stoklarında gerileme olmasının beklenmesi ve Irak'ın, Suudi Arabistan'ın üretici ülkelerin üretim kısıntılarına daha hassas uyum göstermesi için baskı yapması ile birlikte üretimi azaltması sonucu varil başına 60 doların üzerinde tutundu.

Vadeli petrol kontratları New York'ta, Pazartesi günü yüzde 0.1 yükseldikten sonra yatay seyretti. Bloomberg'in Cuma günü Enerji Enformasyon İdaresi'nin (EIA) açıklayacağı resmi stok verileri öncesi düzenlediği ankete göre, ABD'de ham petrol stoklarının geçen hafta 1.7 milyon varil azalması bekleniyor. ABD'de özel sektör stok verileri Salı günü açıklanacak. Petro-Logistics SA'ya göre, Irak petrol üretimini Aralık ayında günlük 110,000 varil düşürdü.

Petrol fiyatları bu ay, ABD ve Çin'in ticaret konusunda anlaşmaya varması ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) ve aralarında Rusya'nın da bulunduğu ortaklarının üretim kısıntılarını derinleştirme kararı almasının etkisi ile bu ay yaklaşık yüzde 10 yükseldi. ABD'de ham petrol stokları, petrol üretiminin rekor seviye yakınlarında gerçekleşmesi ve şirketlerin petrol çıkarma faaliyetlerini artırmasına karşın azalıyor.

Mizuho Research Institute kıdemli ekonomisti Jun Inoue, e-posta yoluyla yaptığı değerlendirmede, "Fiyatlar yükseliyor, ancak piyasa ABD petrol üretim ve stok verilerini izliyor," dedi ve "Ham petrol fiyatları, OPEC + koalisyonunun üretimi daha da kısma kararı ve ABD ile Çin arasındaki ticaret görüşmelerinde sağlanan ilerlemeden destek bulmakta" değerlendirmesinde bulundu.

Şubat vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 1 sent düşerek Singapur saati ile 12:28'de varil başına 60.51 dolara indi. Kontrat Pazartesi günü 8 sent yükselerek 60:52 dolardan kapanmıştı.

Şubat vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında 5 sent yükselerek varil başına 66.44 dolara ulaştı. Kontrat Pazartesi günü 25 sent yükselerek 66.39 dolardan kapandı. Küresel gösterge Brent petrolü, ABD göstergesi WTI'a kıyasla 5.94 dolar primli işlem gördü.