Advertisement

Petrol fiyatları, ABD’deki ham petrol stoklarının beklenenden fazla düşmesiyle ve ABD temsilcilerinin mali teşvik paketinde anlaşmaya bir adım daha yaklaşmasıyla beraber, son 10 ayın en yüksek seviyesinde.

Vadeli kontratlar, New York piyasasında önceki üç seansta yüzde 2,7 yükseldikten sonra perşembe günü varil başına 48 doların üzerine çıktı. Ham petrol stokları 3,24 milyon varil düşerek Bloomberg’in düzenlediği anketteki medyan beklentileri aştı.

#yataytekli#haber#Powell: Son aylarda ekonomik toparlanmanın hızı yavaşladı#center#

Benzin stoklarının ise arta arda beşinci haftada da artış göstermesi yakıt talebinin zayıfladığına işaret ediyor.

ABD’nin mali teşvik paketine dair artan iyimserlik ve doların zayıflaması, dolar cinsinden emtia fiyatlarını cazip hale getirdi.

Petrol fiyatları, aşı gelişmelerinin sürdürülebilir bir toparlanmayı sağlayacağına dair beklentilerle birlikte Ekim sonunda bu yana yüzde 30’dan fazla yükseldi.

Aşıyla birlikte riskli varlıklarda yaşanan ralli hala etkiye sahip. Fakat aşı gelişmelerine rağmen üretim tarafındaki disiplin 2021 yılında devam ettirilmeli. DBS Bank Analisti Suvro Sarkar

Ocak vadeli Batı Teksas Petrolü (WTI), Nymex piyasasında, çarşamba günü yüzde 0,4 yükseldikten sonra Singapur saatiyle 13:00’da yüzde 1,1 yükselerek varil başına 48,32 dolar seviyesine geldi.

Şubat vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında, çarşamba günü yüzde 0,6 yükseldikten sonra yüzde 0,9 daha yükselerek varil başına 51,54 dolara çıktı.