Advertisement

Brent petrol Londra'da, koronavirüs krizinden ekonomik toparlanma umutlarının finans piyasalarını desteklemesi ile birlikte Mart başından bu yana en yüksek seviyesine yükseldi.

Brent vadelileri, Avrupa Birliği (AB) liderlerinin ekonomilerini hafızalardaki en kötü resesyondan çıkarmak için daha önce görülmemiş büyüklükteki teşvik paketi konusunda anlaşmaya varmasının ardından yüzde 2.2 yükseldi. Oxford üniversitesi ve AztraZeneca Plc tarafından geliştirilen virüs aşısına ilişkin ilk denemelerinin olumlu sonuçlar vermesi de piyasalardaki olumlu havayı destekledi. ABD'de ham petrol stoklarının, Bloomberg'in anketine göre, geçen hafta düşerek son dört haftada üçüncü kez azalması bekleniyor.

Pandeminin halen dünyanın birçok kısmında yayılmaya devam etmesi ve ekonomik etkilerinin henüz tam olarak somutlaşmaması ile birlikte, talep toparlanması zorluklarla karşılaşmaya devam ediyor. Çin'de, ülkenin en büyük rafinerisi bu ay, şiddetli selden dolayı üretim tesislerinden bazılarında kapasiteyi düşürmeyi planlıyor.

BNP Paribas emtia piyasaları strateji müdürü Harry Tchilinguirian, "Petrol piyasalarında toparlanmanın ikinci safhasına yönelik belirsizlik talep tarafında yoğunlaşıyor," dedi ve "Petrolün son işlem şekli halen, bu gelişmelerin petrol fiyatlarını son dönemdeki işlem bandından çıkarmaya yetecek denli güçlü olup olmadığının belli olmamasından dolayı, temkinliliği işaret ediyor" değerlendirmesinde bulundu.

Uluslararası gösterge Brent petrol şimdilerde, OPEC ve ortaklarının koalisyonu bozdukları ve Rusya ve Suudi Arabistan'ın kısa süreli bir fiyat savaşına başladıkları toplantının gerçekleştirildiği 6 Mart'tan bu yana ilk kez varil başına 44 dolar seviyesinin üzerinde işlem görüyor.

AxiCorp Ltd. baş piyasa stratejisti Stephen Innes, "Petrol fiyatlarındaki iyileşmenin hızı, gerçek virüs talep riskleri ortamında, muhtemelen durgun kalacak," dedi ve "Eğer virüs salgını yatay hale gelmezse ve karantina uygulamaları sona ermezse, fiyat riski yukarıdan ziyade kayda değer bir şekilde aşağı yönlü kalmaya devam edecek" şeklinde görüş bildirdi.

Eylül vadeli Brent petrol, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, önceki seansta yüzde 0.3 yükseldikten sonra 95 sent değer kazanarak, Londra saati ile 10:54'te varil başına 44.23 dolara ulaştı.

Salı günü vadesi dolacak Ağustos vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, Pazartesi günü yüzde 0.5 değer kazandıktan sonra 87 sent yükselerek varil başına 41.68 dolara geldi.