Advertisement

Petrol fiyatları, ABD'de Perşembe günü açıklanan istihdam verilerinin dünyanın en büyük ekonomisinde talepteki toparlanmaya yönelik kuşkuları artırmasının ardından geriledikten sonra yatay seyretti.

Vadeli petrol kontratları New York'ta, Perşembe günü ABD'de işsizlik maaşı için başvuranların sayısının beklenenden kötü çıkmasının ardından yüzde 1.1 aşağıda kapandıktan sonra varil başına 41 dolar civarında işlem gördü. Bu veriler, artan koronavirüs vakaları sonrası eyaletlerin yeniden açılmaları durdurmaları ya da tersine çevirmeleri ile birlikte istihdamdaki sıçramanın teklemeye başladığını işaret ediyor.

Petrol bu seyre karşın, ABD'de ham petrol stoklarının bu yılın en büyük düşüşünü gerçekleştirmesinin desteği ile birlikte halen haftayı küçük çaplı bir kazançla geçmeye yöneldi. OPEC + koalisyonunun gelecek aydan itibaren üretim kısıntılarını azaltmaya başlayacağını teyit etmesi ve böylelikle piyasa günlük en az 1 milyon varil ek petrol çıkacak olmasının fiyatlar üzerinde önemli bir etkisi olmadı.

Ham petrol, Nisan ayında eksi seviyelere inmesi sonrası arz kısıntıları ve talepteki toparlanmaya bağlı olarak hızlı bir yükseliş gerçekleştirdikten sonra Haziran başından bu yana dar bir aralıkta seyretti. Koronavirüs pandemisi halen dünyanın birçok yerinde kontrol altına alınamamış durumda ve üç önemli tahmin kuruluşu Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC), son bir aylık dönemde, hepsi birden tüketimdeki toparlanma konusunda daha kötümser görüş bildirdi.

Sydney'de CMC Markets Asia Pacific baş piyasa stratejisti Michael McCarthy, "Gerçeklerle yüzleşme yaklaşıyor," dedi ve "Petrol fiyatları ekonomik toparlanmanın önünde gitti ve bir düzeltme bekliyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Ağustos vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında yüzde 0.1 yükselerek Singapur saati ile 10:26'da varil başına 40.78 dolara tırmandı. Kontrat bu hafta yüzde 0.6 yükseldi. Eylül vadeli Brent petrol, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında varil başına 43.36 dolar seviyelerinde yatay seyretti ve bu hafta yüzde 0.3 değer kazandı.

Küresel gösterge Brent petrolde üç aylık zaman farkı 51 sent contango (yakın vadeli fiyatın uzak vadeliye göre daha düşük olması) durumunda. Bu durum, arz fazlasına yönelik endişelerin, piyasa durumunun backwardation'a (yakın vadeli fiyatların uzak vadeliden daha yüksek olması) yaklaştığı Haziran ortasından bu yana arttığını işaret ediyor.