Advertisement

Petrol fiyatları, koronavirüs pandemisinin dünyanın birçok kısmında yayılmaya devam etmesinin talebe ilişkin endişeleri artırması sonucu kayıplarını varil başına 40 dolara doğru sürdürdü.

Hong Kong'da vaka sayısı hızla artarken, Arizona ve Florida'da ölüm hızının yavaşlamasına karşın, Kaliforniya'da yeni vaka sayısında hızlanma ile birlikte Los Angeles diğer bir "evde kal" talimatı yayınlamaya oldukça yakın. Öte yandan, Rusya'nın petrol ihracatının gelecek ay Temmuz ayındaki tarihi düşük seviyelerde kalması bekleniyor. Bu durum, Rusya'nın üretmeyi planladığı ekstra ham petrolü ülke içine verme ve kuzeybatı Avrupa gibi kilit rafine piyasalarına daha az petrol ihraç etme konusunda ciddi olduğunun bir işareti olarak algılanıyor.

Petrol bu ay, Nisan ayında eksi seviyeleri gördükten sonra hızlı bir sıçrama gerçekleştirmesinin ardından dar bir bantta seyretti. Talepteki toparlanmanın pandeminin halen dünyanın birçok kısmında kontrol altına alınamaması dolayısıyla istikrarsız olması beklenirken, OPEC + koalisyonu gelecek aydan itibaren tarihi üretim kısıntılarını gevşetmeye hazırlanıyor.

Ham petrol fiyatları, ABD'de açıklanan gevşek Tüketici Güveni ve işgücü piyasası verilerinin dünyanın en büyük ekonomisi ABD'nin virüs dolayısıyla alınan kıısıtlama tedbirleri sonrası toparlanma hızına ilişkin kuşkuları artırması ile birlikte geçen haftanın sonunda geriledi.

Singapur'da Vanda Insights'ın kurucusu Vandana Hari, "Pandemi ABD'de ve aynı zamanda Güney Amerika, Afrika ve orta Asya'nın bazı kesimlerinde hızla yayılmaya devam ediyor ve bu durum petrol talebindeki toparlanmayı açık bir şekilde yatay hale getiriyor," dedi ve "Ham petrol piyasasının daha da düşmesi için ABD'de haftalık ham petrol stoklarında büyük çaplı bir artış ya da talepte gerileme gerekebilir" şeklinde görüş bildirdi.

Ağustos vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, önceki iki seansta yüzde 1.5 düştükten sonra yüzde 0.6 gerileyerek, Singapur saati ile 11:19'da varil başına 40.34 dolara geriledi. Ağustos vadeli kontratın vadesi Salı günü günü dolacak ve daha aktif işlem gören Eylül kontratı 24 sent düşerek 40.51 dolara indi.

Eylül vadeli Brent petrol, Londra merkezli ICE Futures europe piyasasında, Cuma günü yüzde 0.5 geriledikten sonra yüzde 0.6 kayıpla varil başına 42.87 dolara düştü.