Advertisement

Petrol fiyatları New York'ta, ABD'de yeni teşvik paketine ilişkin iyimserliğin artması ve ABD Başkanı Donald Trump'ın Kovid-19 tedavisi sonrası hastaneden ayrılmasının etkisi ile Mayıs ayından bu yana en büyük günlük yükselişini gerçekleştirmesinin ardından varil başına 39 dolar civarında yatay seyretti.

Vadeli petrol kontratları Pazartesi günü yüzde 5.9 yükseldikten sonra yüzde 0.4 daha tırmandı. ABD Temsilciler Meclisi Sözcüsü Nancy Pelosi ve ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, pandemi destek paketi için bir kez daha görüştü. Ancak Trump'ın anlaşmaya varılması çağrısına karşın böyle bir mutabakat konusunda henüz bir işaret yok. ABD Başkanı, geçen hafta Kovid-19 tanısının piyasaları sarsması ve petrolün Haziran'dan bu yana en büyük haftalık kaybını gerçekleştirmesine neden olmasının ardından hastaneden ayrılarak iyileşme sürecine devam etmek üzere Beyaz Saray'a döndü.

Petrol, piyasanın, Norveç'te grev nedeniyle bazı petrol sahalarının kapalı olmasının üretim artışını bir miktar telafi etmesine karşın, OPEC + koalisyonu ve Libya'dan gelen arz artışı ile uğraşması ile birlikte tekrar varil başına 40 doların altına indi. Çin'de Altın Hafta tatili nedeniyle çok sayıda insanın tatile çıkması talep için olumlu bir sinyal olarak değerlendiriliyor. Bu durum, Çin'in ekonomik sıçramaya ve kamu sağlığı tedbirlerine olan güvenini işaret ediyor.

ING Bank NV emtia strateji müdürü Warren Patterson, "Petrol dahil piyasalar Başkan Trump'ın hastaneden çıkmasından memnun ve ABD dolarındaki zayıflık da petrole destek oldu," dedi ve "Piyasanın bu hafta, arz riskleri ve ABD teşvik paketine ilişkin iyimserliğin etkisi ile oldukça iyi destek bulmasını bekliyorum" şeklinde görüş bildirdi.

Kasım vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, Pazartesi günü 2.17 dolar yükseldikten sonra 15 sent daha değer kazanarak, Singapur saati ile 12:15'te varil başına 39.37 dolara çıktı.

Aralık vadeli Brent petrol, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, önceki seanstaki yüzde 5.1'lik artışın arından yüzde 0.5 daha yükselerek varil başına 41.49 dolara ulaştı.