Advertisement
ENERJİ ABONE OL

Petrol, yeni yeni toparlanan talep ile beraber, New York’ta üçüncü haftayı da kazançla geçmeye hazırlanıyor, fakat pandeminin devam etmesi karamsar bir görünüm oluştururken, üretim fazlasıyla ilgili endişeler giderek artıyor.

Ekim vadeli petrol 43 dolar civarında yatay seyretti ve hafta boyunca % 1.5 yukarıdaydı. Vadeli kontratlar, ABD’de inşaat sektörü güveninin 1998 yılından beri en yüksek seviyede gelmesiyle ve Çin’in açıkladığı yeni teşvik paketiyle, pazartesi günü 5 ayın zirvesine tırmandı.

Amerikan işsizlik maaşı başvuruları geçen hafta beklenmedik bir şekilde yükselirken, Fed’in ve OPEC+ koalisyonunun talep toparlanmasıyla ilgili kötümser yorumları, iyimserliğin azalmasına neden oldu.

Negatif fiyatlardan başlayan petrol rallisi Haziran ayında 40 dolar civarında bir duraksamaya girdi fakat son zamanlarda, birçok ülkenin virüsü kontrol altına alamamasına rağmen, yukarı yönde hareket etti.

OPEC+ koalisyonunun toplantısından çıkan mesaj, piyasaların hala kırılgan ve talep görünümünün hala belirsiz olduğu yönündeydi. Aynı zamanda üretim kotalarını düşürmeyen ülkeler uyarılırken, bu ülkelere üretim kesintisi yükümlülüklerini yerine getirmeleri için baskı yapıldı.

VI Investment Corp kıdemli emtia stratejisti Will Sungchil Yun, “ABD işsizlik verisi pandeminin hala küresel ekonomi ve toplam tüketim üzerinde bir tehdit oluşturduğunu gösteriyor” dedi ve “Aşı bulunsa bile, OPEC+ arz bolluğu ile baş edebilmek için önlem almak zorunda kalabilir” diye ekledi.

Ekim vadeli Batı Teksas Petrolü (WTI), önceki üç seansta %0.8 düştükten sonra, Nymex piyasasında Singapur saatiyle 12:05’te %0.3 değer kazanarak varil başına 42.94 dolar seviyesine geldi. Eylül teslimatı kontratının vadesi Perşembe günü doldu ve %0.8 düşerek seansı 42.58 dolar seviyesinde kapadı.

Ekim vadeli Brent petrol Perşembe günü %1 düştükten sonra, Londra Ice Futures Europe piyasasında, %0.4 artarak varil başına 45.07 dolar seviyesine geldi.