Advertisement
ALTIN VE EMTİA ABONE OL

Petrolde salgın endişeleri yeniden baş gösterdi.

ABD ham petrolü, bu hafta başlarında üç haftanın en yüksek seviyesini gördükten sonra varil başına 78 doların altına düştü. Brent petrol de 82 doları test etti.

Petrolde aşağı yönlü baskı, Çin'in Kovid enfeksiyonları hızla artarken bile kısıtlamaları hafifletmeye devam etme kararlılığından kaynaklandı.

Kremlin'in bu hafta Rus ham petrolü ve rafine edilmiş ürünlerin bir fiyat sınırına uyan yabancı alıcılara ihracatını yasaklayacağını açıklamasının ardından oynaklık da yükseldi.

Oanda Kıdemli Piyasa Analisti Craig Erlam, "Petrol piyasası için görünüm oldukça belirsiz olmaya devam ediyor” dedi. Erlam, Çin'in sıfır Kovid stratejisinden uzaklaşmadaki başarısının toparlanmanın anahtarı olabileceğini, ancak bunun petrol talebi üzerindeki etkilerini anlamanın zaman alacağını söyledi.

Ham petrol, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından fiyatların yükseldiği ve ardından küresel bir yavaşlama korkuları büyüdükçe kademeli olarak geri çekildiği dalgalı bir yılın ardından 2022'de hâlâ ılımlı bir yükseliş bekliyor.

Çin'in sıkı sıfır-Kovid politikasını hızla gevşetmesi ve bunun sonucunda ortaya çıkan virüs vakaları dalgası, likidite eksikliği nedeniyle keskin dalgalanmalara eğilimli bu pazarı vurdu.