Advertisement
ALTIN VE EMTİA ABONE OL

Petrolde Çin'den gelen gevşeme haberlerinin pozitif etkisi görülüyor.

ABD ham petrolü ve Brent petrol yeni işlem gününde yüzde 1 civarında değer kazandı. Brent petrol 77, ABD ham petrolü ise 72 doların üzerini test etti.

Yılbaşından bu yana bakıldığında ise ABD ham petrolünün yılın tüm kazançlarını sildiği görüldü. Brent petrol de ise yıllık kazanç yüzde 1 civarına geriledi.

Citigroup’un Küresel Emtia Araştırma Başkanı Ed Morse, Bloomberg röportajında, petrolün son zamanlarda yaşadığı fiyat hareketleri nedeniyle yatırımcıların "piyasadan kaçtığını" söyledi. Morse, "Yılın sonuna yaklaşıyoruz ve bu yıl para kazananlar hiç kaybetmek istemiyor" dedi.

Yatırımcılar ABD'deki yavaşlamaya işaret eden ekonomik verileri değerlendirir ve Avrupa Birliği ile G7 tarafından Rusya'ya getirilen son kısıtlamaların uzun vadeli etkisini fiyatlarken, risk iştahı düşük kalmaya devam ediyor.

Bu arada Suudi Arabistan, talebin cansız olduğunun bir işareti olarak, Asya için çoğu petrol fiyatını düşürdü. Bloomberg anketine göre, söz konusu hamle büyük ölçüde rafinerilerin ve petrol yatırımcıların beklentisi dahilindeydi. Fiyat şu anda Mart ayından bu yana en düşük seviyesinde.