Advertisement
ENERJİ ABONE OL

Petrol fiyatları, Hindistan ve diğer ülkelerde vaka sayılarının artmasına rağmen OPEC+’ın küresel bir toparlanma beklemesiyle yükseldi.

Vadeli kontratlar, New York piyasasında pazartesi günü yüzde 0,4 düşüş kaydederek varil başına 62 doların üzerinde işlem görüyor. OPEC+ teknik komitesi 2021 için talep büyümesi tahminini yükseltirken, Hindistan, Japonra ve Brezilya’daki talep konusunda dikkatli olunması gerektiğini söylemişti.

Hindistan’ın en büyük rafineri şirketi Indian Oil Corp, benzin stokunu spot markette az görülen bir satışla elden çıkarmak isterken, diğeri rafineriler ise çalışanlarının büyük bir kısmının hastalanması ya da kaçması sonucunda planlanan bakımları erteledi.

Bu hafta yapılacak OPEC+ toplantısı Çin, ABD ve Avrupa’da iyileşen görünüme karşın Hindistan’da ve diğer bölgelerdeki negatif gelişmeleri dengelemeye çalışacak. Koalisyonun içerisindeki boğalar büyük ihtimalle üretim kesintilerinin daha hızlı azalltılması konusunda etkin olamayacak Axi Baş Piyasa Stratejisti Stephen Innes

OPEC Genel Sekreteri Muhammed Barkindo, pazartesi günü yaptığı bir açıklamada küresel ekonomide pozitif sinyaller olduğunu ama piyasalardaki kırılganlık konusunda fazladan dikkatli olunması gerektiğini söyledi.

Haziran vadeli Batı Teksas Petrolü, Nymex piyasasında, yüzde 0,6 yükselişle varil başına 62,28 dolar seviyesine ulaştı.

Haziran vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında, bir önceki seansta yüzde 0,7 değer kaybettikten sonra yüzde 0,6 kazançla varil başına 66,04 dolardan işlem görüyor.