Advertisement

Petrol, dolardaki rallinin durması, daha sıkı para politikası ve zayıflayan talep ile ilgili endişelerin devam etmesine rağmen Ocak ayının başından bu yana en düşük seviyesine ulaştıktan sonra yükseldi.

ABD ham petrolü önceki iki seansta yüzde 8'den fazla düştükten sonra varil başına 77 doların üzerine çıktı. Brent petrol de 85 doların üzerini gördü.

Petrol, Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı sürerken enerji tüketiminin düşeceği endişesiyle iki yıldan uzun süredir ilk çeyreklik kaybını kaydetme yolunda ilerliyor.

ING Groep NV Emtia Stratejisi Başkanı Warren Patterson, "OPEC+ üyeleri ilginç bir şekilde sessiz kaldı. Grup muhtemelen piyasada gördüğümüz zayıflık derecesinden rahatsız olacak. Bu nedenle OPEC+'ın arz kesintilerini açıkladığını görmemiz çok gerçek bir olasılık" dedi.

5 Ekim'de toplanması planlanan grup, son oturumunda Ekim ayı için günde sadece 100 bin varil arzda indirimine karar verdi. ING'den Patterson, kesintiler konusunda anlaşmaya varılırsa, piyasa üzerinde anlamlı bir etki yaratmak için kesintilerin bundan biraz daha büyük olması gerektiğini söyledi.

Para politikası daha da sıkılaştırılırken talebe yönelik tehditler devam ediyor. Pazartesi günü Fed politika yapıcılarından oluşan grup, enflasyonu düşürme ihtiyacının bir yavaşlama pahasına gelmesiyle birlikte daha fazla faiz artırımının beklendiğinin sinyalini verdi. Bunlar arasında, Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, yetkililerin sıkılaştırıcı politikayı daha uzun süre yürürlükte tutmaları gerekeceğini söyledi.