Advertisement

Petrol, resesyon endişelerine karşı iki günlük bir rallinin ardından dalgalandı.

ABD ham petrolü Temmuz ortasından bu yana en büyük günlük kazancı da dahil olmak üzere önceki iki seansta yüzde 7 yükseldikten sonra varil başına 82 doların altında işlem gördü. Brent petrol de 89 doların altını test etti.

Rusya ile artan enerji çatışması ve azalan ABD stokları, petrolü haftalık kazanç yolunda ilerleterek bir arz sıkışıklığı olasılığını artırdı.

Kısa vadeli yükselişe rağmen, potansiyel durgunluk korkularının devam etmesiyle vadeli işlemler iki yıldan uzun bir süre sonra ilk çeyrekte düşüşe hazırlanıyor. Dolar bu ay yükseldi ve rekora yakın işlem görüyor, bu da ABD para biriminde fiyatlandırılan emtiaları yatırımcılar için daha az çekici hale getiriyor.

Avrupa Birliği, Rusya'ya karşı, Avrupalı ​​şirketlerin OPEC+ üreticisinin petrolünü uluslararası olarak belirlenmiş bir fiyat üst sınırının üzerinde üçüncü ülkelere göndermesini yasaklayacak yeni bir yaptırım serisini duyurdu.

Doğalgaz boru hatlarının şüpheli sabotaj nedeniyle hasar görmesiyle tansiyon yükseldi.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi'nin Çarşamba günkü verilerine göre, ABD ham petrol stokları geçen hafta beklenmedik bir şekilde düşerken benzin arzı da düştü. Oklahoma, Cushing'deki depolama merkezindeki stoklar yükseldi.

Vanda Insights'ın Kurucusu Vandana Hari, "Ham petrol fiyatları istikrarsız ve değişken bir yeniden dengeleme aşamasında kalmaya devam ediyor. Sürekli likidite eksikliği, fiyat dalgalanmalarını şiddetlendirecek” dedi.